...
MPA + MPLA Poczesna 2018

Test okładziny Yasaka Rakza 7

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 13 Maja 2010

Wyświetleń: 27585

Komentarzy: 21

Tagi:
test sprzętu
test okładziny Yasaka Rakza 7
Yasaka Rakza 7

Po raz pierwszy otrzymałem do testu produkt dobrze znanej japońsko-szwedzkiej firmy Yasaka. Producent ten rozpoczął swoją działalność już w roku 1947.

Dużą popularność zyskał głównie dzięki udanym kontraktom ze znakomitymi graczami takimi jak: Jean-Philippe Gatien, Ulf  "Tickan" Carlsson czy aktualny  mistrz  olimpijski Ma Lin. Zawodnicy ci mając do dyspozycji bardzo dobry jakościowo sprzęt udanie reklamowali tą firmę.

Deski Yasaki zasłynęły z bardzo dobrego wykonania, zaś okładziny, a w szczególności Mark V  zacięcie rywalizowały  z bardzo popularną wówczas Butterfly Sriver o prymat na rynku. Podobne zadanie ma teraz okładzina Yasaka  Rakza 7, która tym razem staje w szranki z dominującą na rynku Tenergy 05.

Cały  test będzie w formie porównania, gdyż okładziny te posiadają wiele wspólnych cech.

Przy okazji warto nadmienić, że deski Yasaki produkowane są w Szwecji, a okładziny w Japonii,  ostatnio również i w Niemczech i właśnie niemieckiej produkcji jest ta opisywana okładzina. Sukces, jaki odniosły okładziny Tenergy,  jest przede wszystkim zasługą  zupełnie innego podkładu niż stosowany do tej pory. Daje on okładzinie bardzo wysoką sprężystość, a co za tym idzie wyższą szybkość i rotację, porównywalną  do tej z użyciem „świeżego kleju”. Zasadniczo różni się on od tradycyjnego podkładu. Do budowy jego stosuje się zupełnie inną mieszaninę kauczukową, podobną do tej używanej do produkcji warstwy wierzchniej. Posiada on inną specyficzną porowatość, doskonale widoczną nawet gołym okiem. Technologicznie nie było dotychczas  możliwe wyprodukowanie gąbki  z tej mieszaniny. Firma Butterfly jako pierwsza poradziła sobie z tym problemem, potem kilka europejskich firm, a teraz i Yasaka zastosowując  go w testowanym modelu. Europejskim producentom  nie udało się jednak wiernie odwzorować struktury podkładu Tenergy. Yasace ta sztuka się udała. Nawet pod dużym zbliżeniem nie widać różnic w budowie, jedynie zabarwienie jest inne. Twardość pokładu jest w związku z tym też taka sama. Natomiast jeśli  chodzi o warstwę zewnętrzną -  różnice są zauważalne. Co prawda rozmieszczenie jak i grubość czopów wewnętrznych są takie same (a na przykładzie różnych wersji Tenergy- 05,64,25, wiemy,  że ma to duże znaczenie, gdyż podkład mają taki sam), ale warstwa zewnętrzna jest grubsza, twardsza i bardziej przyczepna (lecz nie lepka), co  bezpośrednio przekłada się na właściwości gry. Pomimo tych różnic waga jej jest identyczna jak w  Tenergy 05, jest więc ponadprzeciętnie ciężka.

Podczas gry: 
Wszystkie okładziny, które posiadają  ten nowy rodzaj podkładu, charakteryzują się nietypowymi właściwościami. Niespotykana wcześniej parabola  lotu piłki i inne czucie przy uderzeniu powodują początkowo spore problemy podczas  gry. Nie można się zrażać, trzeba się po prostu przyzwyczaić. Przyznam się szczerze, że dopiero  po kilku próbach i kilkunastu godzinach intensywnej gry przekonałem się do okładzin Tenergy. Podobną  sytuację mamy w przypadku Yasaki  Rakza 7. Ci, którzy nie grali wcześniej takimi okładzinami, mogą być rozczarowani i mieć spore problemy w grze, ale gdy się tylko przyzwyczają,  to z pewnością nie będą chcieli zmienić na inną. Okładzina odwdzięczy się znakomitymi właściwościami gry.  Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, a nie jest to tylko moja opinia, że Yasaka Rakza 7 posiada najwyższy parametr rotacji   spośród dostępnych okładzin. Tak, tak,  nawet zauważalnie wyższy niż posiada Tenergy 05. Natomiast jeśli chodzi o szybkość , to tylko nieznacznie jej ustępuje. Dzięki takim właściwościom piłka po uderzeniu top spinowym posiada bardzo agresywną, płaską parabolę lotu. Jeśli tylko czysto trafimy piłkę przeciwnik ma olbrzymie problemy z odbiorem. Bardzo dziwne, ale dobre czucie piłki sprzyja znakomitej kontroli podczas tego uderzenia. Równie dobrze gra się wymianę kontr-topspinową. Jeśli chodzi o inne uderzenia to nie można również mieć najmniejszych zastrzeżeń do bloku, półwoleja czy nawet zbicia. Natomiast sporo problemu przysparza przebicie i uderzenia obronne. Duża twardość jak i przyczepność sprawiają, że jest bardzo wrażliwa na przychodzącą rotację.

Podsumowanie:
 Yasaka Ragza 7 jest znakomitą okładziną. Posiada wyczuwalnie lepszą rotację od wszystkich dostępnych na rynku okładzin z tradycyjną powierzchnią (tzn. nieklejącą – chińskie gumy). Jak na tak szybką i rotacyjną okładzinę ma znakomitą kontrolę. Jednakże nie jest łatwa do ogrania. Trzeba poświęcić jej dużo czasu, by się do niej przyzwyczaić. Z tych względów poleciłbym ją bardziej zaawansowanym zawodnikom, grającym przynajmniej na poziomie drugiej ligi. Najlepiej sprawdzi się w grze przy stole, chociaż z bardziej miękkimi deskami również gra w półdystansie nie będzie problemem. Niektórym zawodnikom może przeszkadzać jej wysoka waga. Dobrym rozwiązaniem będą wtedy lekkie deski. Dzięki takiej kombinacji środek ciężkości rakietki przesunie się do przodu, a tym samym będziemy mogli nadać piłce jeszcze większą rotację. Yasaka po raz kolejny udowodniła, że jest czołowym producentem i stworzyła okładzinę, która z pewnością udanie rywalizować będzie  z produktami firmy Butterfly. Szkoda tylko, że nie pod względem ceny.

Dziękuję za dostarczenie okładziny do testu. Okładzina do nabycia na www.pincesobchod.cz

Jacek K.
Ilość komentarzy: 21

MSR napisał:
13 Maja 2010
IP: 24.57.83.*
Okladka testowana na Amultarcie czy Mizutanim?

PawelG napisał:
13 Maja 2010
IP: 77.253.247.*
Hmm to moze ja inne testy czytam. Testowalismy sprzet firm: Butterfly, Yasaka, Gewo, Ginat Dragona, AVX, TSP, Joole, Tibhara, Dawei, Killerspina i Japsko. Poza tym, jak widzisz, tylko mala czesc sprzetu do tych testow dostalismy z Gasportu. Ta Yasaka mamy z Czech, wiekszosc sprzetu do testowania dawal nam Inters. Joanna skoro reprezentujesz jakas firme, napisz do mnie, a moze sprzet twojej firmy przetestujemy? Wkrotce z Czech dostane kolejne okladziny do testow...

czkamyk napisał:
13 Maja 2010
IP: 91.150.221.*
Paweł jaką grubość testowałeś bo ja mam już ponad 3 tygodnie gumy 2.0
Testowałem ją na dwóch Yasakach i na Butterfly 9FL.Deski Yasaki są zbyt sztywne do RAKZY choć widać na nich niesamowitą rotację i szybkość.Kontrola jest zdecydowanie słabsza, być może kwestia przestawienia się na inną deskę i gumę.Guma zdecydowanie dla graczy ofensywnych
Teraz nakleję jedną stronę na Tickana i zobaczę jak będzie się grało na miękkiej desce.
Jak przetestuję gładką GuoQiu to podzielę się spostrzeżeniami.

Czytelnik napisał:
13 Maja 2010
IP: 83.142.206.*
A mozna byloby prosic o test okladziny Xiom Vega Pro? duzo czytalem na jej temat, troche nia gralem ale nie mam takiego porownania cena jej nie jest wysoka a podobno jest o wiele lepsza niz Tenergy05. Bardzo bylbym wdzieczny za odpowiedz.

MSR napisał:
14 Maja 2010
IP: 24.57.83.*
Wejdz w dzial o sprzecie tam masz wiele info na temat tej okladki. Co do tego ze jest lepsza od tenergy05, mylisz sie.

BlackAdder napisał:
14 Maja 2010
IP: 83.12.163.*
Ja grałem rakzami ponad miesiąc i mówcie sobie co chcecie o tej gumie ale mnie z niej nie leci i tyle. Porównujecie z tegergy więc też dla porównania powiem że mnie z tenergy zap ... la. Gdzie Wy widzicie podobieństawa pojęcia nie mam, jedyne co mogę potwierdzić to że jest ciut bardziej rotacyjna - dobre na słabszych graczy bo potrafią z kosy 5 razy z rzędu nie przebić piłki, ale na dobrych bez znaczenia. Natomiast warstwa wierzchnia jest miękka a nie twardsza od tenergy. Słysząc opinie napaliłem się na te gumy Paweł mi sprowadził i po miesiącu założyłem wybite na maksa stare tenergy spowrotem - moim zdaniem badziew. Gumy testowane na tej samej desce off. Pozdrawiam

PawelG napisał:
14 Maja 2010
IP: 77.253.247.*
Mariusz ale napisz jeszcze, ze w przeciagu miesiaca przyklejales je roznymi klejami ze 30. razy, tunnigowales z 5 razy i sciagales 10 razy klej gumy trzeba rozbic... ale fakt, dla Ciebie sa idealne T05 i T25. Dla mnie twoja rakietka z Rakzami byla b. szybko... a dla Ciebie to byl zolw

BlackAdder napisał:
14 Maja 2010
IP: 83.12.163.*
jak widać próbowałem je rozbić na wszelkie sposoby, ale nie ma tego złego - dam je Patryczkowi - 4 latka - będą w sam raz

BlackAdder napisał:
14 Maja 2010
IP: 83.12.163.*
Nie próbowałem tylko rozbijać z kopa i o ścianę muszę podpytać Czarka czy ten sposób coś daje

PawelG napisał:
14 Maja 2010
IP: 77.253.247.*
hihi, lepiej nie, bo poogrywa rowiesnikow

tygrysek67 napisał:
14 Maja 2010
IP: 84.10.197.*
Dzisiaj i ja dostałem Rakzę do testowania. Będzie to test porównawczy z Tenergy 64 na desce Butterfly SK7. W poniedziałek zaczynam więc pod koniec przyszłego tygodnia pewnie coś napiszę.

xXx napisał:
21 Września 2010
IP: 83.28.197.*
powiem ktotko na samym początku okladzina wydawała się mi obiecująca, jest napewno lepsza niz jakieś plazmy , nimbusy lub inne wynalazki ! ale jednak nie dorównuje T05 w rotacji( nie wyczówam zagłębienia się pileczki w okladzinie co ma miejsce w T05 )
Parametr szybkości jest OK !
Ogólnie trudniej jest oszukac przeciwnika rotacją (serwis Topspin)

Kamiliusz napisał:
22 Września 2010
IP: 83.8.121.*
Przepraszam jaki podkład ma ta okładzina?

Jacek K. napisał:
04 Października 2010
IP: 83.26.128.*
Okładzina była testowana na Butterfly Amultart.
Występuje ona w trzech grubościach podkładu: 1.8mm, 2.00mm, max, Testowałem z max. grubością podkładu.

Złoty napisał:
13 Lutego 2012
IP: 77.237.22.*
Rakzą 7 Soft i zwykłą grałem około 3 tygodnie. Moje spostrzeżenia:
- Rakza 7 ma wg mnie gorszą rotacje niż T05. A wersja soft jest zbyt wolna.
- Rakza 7 podczas gry traci swoje własności po paru zagrywkach. Guma tak przycią brud jak jakieś klejące tanie chińskie okładziny z gotowców byle by "ciągneły"
- Rakza 7 posiada może podobny podkład jak T05 ale niestety jest słaby jakościowo. Podczas usuwania kleju co chwilę się coś odrywało po trzech odklejeniach (dosłownie) podkład wygląda jak dziurawy ser z T05 nie mam takich problemów. Odklejałem klej wiele razy i nie zrobiłem ani jednej dziury.

Patrząc na cenę 140zł za Rakzę7 jest trochę dużo patrząc na jakość. T05 jest niestety zbyt droga 230zł jest za dużo. Dla mnie zamiast kupować okładzinę Butterfly bo jest "najlepsza" lepiej poszukać i przetestować inne Tensory jak Donic Acuda czy Andro Hexer których cena jest o wiele niższa (100-130zł)

Sly napisał:
27 Lutego 2012
IP: 83.26.74.*
Wywaliłem T05 po 4-5 tyg. okladzina traci wszystko tzn. rotację i wsz. właściwości i to grasz czy nie
(utlenia się albo nie wiem
jak to nazwać - wulkanizuje)
Juz mnie to wkurzalo bo grałem nimi juz 2 lata ! i kupe szmalu na sprzęt szło !
Od 5 miesięcy gram Rakza7 i o dziwo okładzina wytrzymala do teraz ! Mozna powiedzieć, że zmieniam na siłę.
Założę nową a starą jeszcze ktoś sobie nieźle pogra! Coraz więcej zawodników przechodzi na RAKZY7 właśnie z uwagi na ich większą wytrzymalość !

marian napisał:
12 Marca 2012
IP: 178.235.116.*
jak grasz 5 miesiecy, to chyba raz w tygodniu, ja gram srednio trzy razy i na 2 mies nie wystarcza (tyle ze bardziej obciazona bo na bh jest czop).
Rotacje ma super.Blok moglby byc lepszy. Zbicie i top ok. Najgorzej w II strefie,problem z kontra.

kris... napisał:
23 Marca 2012
IP: 95.160.205.*
czy ktos mi pomoze i poradzi jaka okladzina sie bardzo podobnie gra jak sriverem-fx na swiezym kleju???nie chce mi sie ciagle kleic ... a nakupilem kilka okladzin i kasa wyrzucona w bloto.mianowicie mam rakze7 soft,acude s3,adidas r4 i to wszystko lipa ... to proponowali mi sprzedawcy ze sklepu ... ...co kupic ??? ??pomocy ...

ja napisał:
19 Maja 2012
IP: 178.56.132.*
A jak wypada hexer hd andro w porównaniu do yasaki 7.

ping napisał:
01 Grudnia 2012
IP: 193.203.44.*
Gram rakzą 7 soft , nie mogę narzekać , dobra rota i czucie- fakt nie jest zbytnio wytrzymała . Lepiej grać na wodnym kleju i raczej tylko na bh .Jeśli masz lepszy bh spróbuj T05 fx.

Siema napisał:
21 Grudnia 2012
IP: 88.156.120.*
SIema GRam Donig Ligą i bateflaj i chce kupic rrakza7 za forchend opyla misie TO mam 11 lat

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.