...

Test okładziny Butterfly Roundell

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 25 Września 2009

Po dużym sukcesie okładzin z serii Tenergy, Butterfly wprowadza w tym roku kolejną okładzinę z wbudowanym  "efektem świeżego kleju” o nazwie Roundell.

DANE I OPIS PRODUCENTA:
Szybkość (w skali od 0 do 12) 12.5
Rotacja (w skali od 0 do 11) 10.2
Podkład: 1.7 1.9 2.1 twardość 35
Styl gry: bezpośredni atak z dużą szybkością i rotacją

   
• najnowsze osiągnięcie technologii High Tension,
• do bezpośredniego ataku z dużą szybkością i rotacją,
• wspaniała kontrola,
• miękki, dynamiczny podkład,
• elastyczna warstwa zewnętrzna okładziny.
REKLAMA Czytaj dalejDo testu otrzymałem „gumę” w kolorze czerwonym o grubości podkładu 2,1 mm. Przy produkcji jej Butterfly zastosowało dobrze znaną i cenioną technologię  Tension, polegającej na wbudowaniu w okładzinę  dodatkowego napięcia, które powiększa  szybkość i rotację.  Już na pierwszy rzut oka widać , że różni się ona od poprzednich okładzin tego producenta. Zewnętrzna warstwa jest wyjątkowo przeźroczysta. Można wnioskować więc, że użyto zupełnie innej mieszaniny kauczukowej niż dotychczas. Przypomina teraz okładziny firmy Tibhar z popularnej  serii Nimbus. Butterfly Roundell posiada średniej grubości wierzch o cienkich, gęsto umieszczonych czopach ( do wewnątrz). Powierzchnia jest bardzo przyczepna, ale nieklejąca, tak jak ma to miejsce w chińskich produktach. Jest miękka i niestety bardzo krucha. Nie wróży to okładzinie dużej żywotności. Podkład jej jest w kolorze białym o średniej twardości 35 stopni. Struktura jego jest bardzo gęsta. Za sprawą miękkiego wierzchu  całość tworzy dość miękką okładzinę. Roundell ma idealnie rozmieszczone napięcie powierzchniowe. Okładzina położona na płaskiej powierzchni nie marszczy się i nie zwija. Jest to bardzo rzadko spotykane w okładzinach z wbudowanym efektem "świeżego kleju". Niektóre z nich po wyjęciu  z opakowania potrafią zwinąć się w rulon.

Podczas gry:
Butterfly Roundell  pomimo że oferuje dużą szybkość gry, jest łatwa do opanowania. Przy mocnych uderzeniach miękka, elastyczna warstwa zewnętrzna powoduje, że piłka głęboko zanurza się w okładzinę, zapewniając lepsze czucie i wyższą rotację. Czujemy dosłownie jakby piłka dobijała do deski. Rotację, jaką potrafi nadać,  uplasowałbym gdzieś pomiędzy Butterfly Bryce Speed a Tenergy 05. A według mnie to właśnie okładziny Tenergy są pod tym względem niedoścignione. Nie trzeba poświęcać wielu godzin ( tak jak jest w przypadku wspomnianych wcześniej okładzin Tenergy),  żeby wyczuć jej właściwości. Już na pierwszym treningu miałem wrażenie jakbym od dawna nią trenował. Parabola lotu piłki podczas rotacyjnych zagrań  nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest na średnim poziomie. Przy zagraniach topspinowych nie trzeba więc nietypowo ustawiać kąta rakietki, by piłkę ulokować na stole. Gra blisko stołu czy z półdystansu nie sprawiała kłopotu. W tym przedziale szybkościowym  to prawdziwa rewelacja. Duża szybkość również nie przeszkadza w wykonywaniu precyzyjnych serwów i dokładnych odbiorów pasywnym przebiciem. W tych uderzeniach głównie warstwa zewnętrzna bierze udział, a w przypadku tej okładziny jest ona miękka, co znacząco wpływa na poprawę kontroli.  Również do bloku nie można mieć  większych zastrzeżeń. Jedynie zbicia mogą przysparzać trochę problemu. Roundell podczas odbić  wydaje przyjemny dla ucha dźwięk. Nie jest co prawda tak mocny jak był przy grze na „świeżym kleju”, ale znacznie mocniejszy niż przy tradycyjnych okładzinach. Nie ma sensu opisywać poszczególnych zagrań, poniższe zestawienie będzie wg mnie bardziej obrazowe.

Moja ocena przydatności deski w zależności od prowadzonego stylu gry (skala do 10):


PASYWNA GRA PRZY STOLE: 9
ROTACYJNY ATAK BLISKO STOŁU: 9
ROTACYJNY ATAK Z PÓŁDYSTANSU: 9
MOCNY ATAK BEZ ROTACJI: 7
GRA OBRONNA Z DRUGIEJ STREFY: 6


SERWIS: 9
BLOK: 9
KONTRA: 8


Podsumowanie:
Myślę, że Roundell  jest kolejną udaną okładziną firmy Butterfly. Gra się nią trochę inaczej, niż poprzednimi modelami, więc zadowoli pewnie inną grupę graczy. Z uwagi na dużą łatwość gry będzie nadawała  się zarówno dla graczy profesjonalnych jak i dla amatorów (nawet dla tych, co wcześniej nie grali na „świeżym kleju”). Pasowały będą do niej deski o różnej twardości. Z miękkimi i wolniejszymi zadowoli graczy preferujących grę dalej od stołu, natomiast na  twardej i szybkiej desce sprosta wymaganiom zawodników  grających blisko stołu.  Większość testów przeprowadziłem na desce
Butterfly Timo Boll ZLC i muszę przyznać, że doskonale do niej pasuje. Trudno znaleźć jakieś słabe strony tej okładziny.  Z uwagi na swoją budowę może mieć słabą wytrzymałość, jednak podczas prawie miesięcznego testu nie straciła swoich parametrów.

Dziękuję
Butterfly Europa za dostarczenie okładziny do testu. Jest ona do nabycia u bezpośredniego przedstawiciela na Polskę, na stronie www.butterfly.pl.

Jacek K

 


Ilość komentarzy: 17

krafc napisał:
28 Września 2009
IP: 79.184.15.*
bardzo miekka jest ta roundel czy tak jak powiedzmy tenergy 64?

JacekK napisał:
29 Września 2009
IP: 83.10.182.*
Jest bardziej miękka od Tenergy 64.

-.- napisał:
03 Października 2009
IP: 83.7.9.*
Ej Jacekk odpowiedz na pytanie w komentarzarz w desce tb alc ;p
Myślę, że ty mi dobrze doradzisz!

PoZdRaWiAm SeRdEcZnIe
-.-

:D napisał:
13 Października 2009
IP: 81.190.47.*
Czemu na jednym zdjeciu (waga) ma podklad pomaranczowy a na innych ma podklad bialy ??

alexis napisał:
16 Października 2009
IP: 83.23.55.*
elo!
wie może ktoś czy ta guma ma dobra rotację i ten dźwięk przy uderzeniach???

ja napisał:
10 Lutego 2010
IP: 83.10.184.*
TAK

Do Pana Jacka K napisał:
13 Marca 2010
IP: 77.255.13.*
Witam gram deską waldner lagonda, jest to deska dość twarda, na forhand gram andro hexerem, ale wiadomo andro to mało trwała, i czegoś mi w niej brakuje, czy roundell dobrze by ją zastąpił, chodzi mi czy jest dużo szybszy od hexera i czy wgl szybszy ? bo to dość droga okładzina i nie chcę 160 zł wywalić w błoto, czy okładzina godnie zastąpi hexera i czy bedzie pasować komuś kto lubi grać miękkimi okładzinami i gra dość twardą deską, gram głównie topspinem i kontrą, ale jak trzeba to przyblokuje

JacekK napisał:
07 Maja 2010
IP: 83.20.211.*
Jest wolniejszy od hexera i nie zastąpi go. Spróbuj rakzę 7

Victorini napisał:
29 Lipca 2010
IP: 195.205.76.*
Mam dylemat,czy kupić właśnie tego roundela czy tenergy 05 soft czy tenergy 64 ? proszę o poradę panie Jacku K. Do tej pory grałem thibar legend max na świeżym kleju lub na tuningu.

Remi napisał:
03 Sierpnia 2010
IP: 79.184.166.*
Czy Roundell soft ma wiekszą kontrole od Andro Plasma 380 Jak się ma twardość do Plasmy 380 ?

Jacek K. napisał:
04 Października 2010
IP: 83.26.128.*
Victorini, nie wiem jakim grasz stylem i jaką deską, ale z pewnością Tenergy 05FX jest najlepszą z wymienionych okładzin, jeśli chodzi o wbudowany efekt "świeżego kleju".

Jacek K. napisał:
04 Października 2010
IP: 83.26.128.*
Remi, Roundell Soft ma z pewnością większą kontrolę od Plasmy 380 i jest bardziej miękki.

junior napisał:
31 Grudnia 2010
IP: 85.89.184.*
a czy te okładziny nadają się na 1 sklejkę

... napisał:
03 Lutego 2011
IP: 85.89.184.*
o golnie okładzina jest tak miękka jak tibhar rapid i nimbus zwykły ??

mati1967_1967 napisał:
08 Lutego 2012
IP: 83.13.93.*
w zeszłym sezonie grałem sriverem EL a w tym zacząłem grać roundell-em.musze przyznać że w połączeniu z deską butterfly korbel OFF jest to rewelacyjna okładzina.pozdrawia m wszystkich.

ja napisał:
13 Kwietnia 2012
IP: 178.56.139.*
Czy roundell jest szybki jak tenergy 25 fx?

Dawiox9 napisał:
23 Kwietnia 2012
IP: 178.56.140.*
Chciałbym okładzinę, która by miała super rotację, a szybkość od 7/10 do 9/10, ale nie max. Czy mi pan coś poleci???

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.