...

Test okładziny Joola Express One

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 03 Września 2008

Wyświetleń: 21855

Komentarzy: 32

Tagi:
Test
Joola
test okładziny
Joola Exspress One

 Stało się to, co było nieuniknione: obowiązuje już nowy przepis zakazujący używania klei z zawartością szkodliwych, organicznych substancji lotnych (VOC), czyli zakaz stosowania tak zwanego "świeżego klejenia”. Jaki więc wpływ będzie miała ta zmiana  na grę profesjonalnych zawodników?

Trudno na to pytanie w tej chwili odpowiedzieć. Jedno jest pewne - początkowo będzie duże zamieszanie. Czołówka światowa, uczestnicząca w olimpiadzie, miała bardzo mało czasu na testowanie i przyzwyczajenie się do nowych okładzin (a przecież sprzęt tych graczy na pewno będzie dla nas jakąś wskazówką podpowiadającą, na którą okładzinę warto zwrócić uwagę).  Przypomnę, że opary kleju wnikając w podkład okładziny powodują zmiany w strukturze komórkowej, przez co zmieniają się jej właściwości. Odbicie taką okładziną jest szybsze i bardziej rotacyjne, wzrost rotacji szacowany jest na poziomie 12 proc, a szybkości  5 proc. Producenci już od dawna dwoją się i troją próbując wyprodukować okładziny, których właściwości byłyby jak najbardziej zbliżone do tych “świeżo klejonych”.  Pomimo, że powstają coraz lepsze modele, to można mieć jeszcze pewien niedosyt. Ja miałem okazję przetestować najnowszą okładzinę z wbudowanym na stałe “efektem świeżego kleju” firmy Joola . Zapraszam do testu.

OPIS I DANE PRODUCENTA:
Joola Express One.
Nowa generacja Green Power. Nowa ofensywna okładzina wyprodukowana w technologii Green Power (Energy X-Press) z wbudowanym na stałe efektem świeżego kleju. Dostosowana do nowych przepisów ITTF zabraniających stosowania klejów kauczukowych. Do klejenia klejem wodnym. Nie wymaga dodatkowego tuningowania. Twardość podkładu 47,5 stopni daje wysokie tempo okładziny. Elastyczna , lekko porowata powierzchnia gumy zewnętrznej pozwala uzyskiwać ekstremalne rotacje.
Grubości produkowane: 1,8, 2,0, max.

BUDOWA:
Do testu otrzymałem okładzinę Joola Exspress One w kolorze czarnym o max. grubości podkładu.  W skromnym opakowaniu wraz z okładziną otrzymujemy folię zabezpieczająca, która dodatkowo przedłuży żywotność okładziny.  Pomimo zastosowania przy produkcji dobrze znanej technologii “Tensor” jak i nowej generacji “Green Power” napięcie powierzchniowe tej okładziny jest bardzo dobrze rozmieszczone. Położona np. na stole, nie marszczy się i nie zwija. Kilkukrotnie  już spotkałem się z okładzinami, które dosłownie zwijały się w rulon, a były wykonane właśnie przy udziale technologii “tensor”.

Do budowy tej okładziny producent zastosował dość grubą, bardzo elastyczną warstwę wierzchnią z gęsto rozmieszczonymi czopami. Pod dużym zbliżeniem widać, że porowatość powierzchni jest wyjątkowo gęsta (daje to przy okazji nietypowy efekt błyszczenia). Z pewnością takie rozwiązanie zwiększa przyczepność okładziny. Podkład jest w kolorze białym o twardości 47,5 stopni, co  świadczyłoby, że jest bardzo twardy. Wydaje mi się jednak, że parametr ten został wyraźnie zawyżony, gdyż kompletnie się tego nie wyczuwało, również podczas gry. Połączenie czopów z podkładem jest bardzo solidne. Ogólnie co do jakości wykonania nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń.SPOSTRZEŻENIA:

Joola Expres One bardzo dobrze naśladuje “świeżo klejoną” okładzinę. Nie myślę w tym momencie o rotacji i szybkości, choć są one na bardzo dobrym poziomie; chodzi mi przede wszystkim o bardzo podobne czucie piłki podczas uderzenia. Z tak podobnymi odczuciami spotkałem się jedynie w modelu Tibhar Nimbus Sound. Jednak w okładzinie Tibhara zastosowano bardzo miękki podkład, więc taki efekt można było znacznie łatwiej uzyskać. Bardzo elastyczna warstwa zewnętrzna i dość twardy, sprężysty podkład dają niesamowity “efekt katapulty” znany właśnie z “świeżo klejonych” okładzin. Jak wiemy, idzie to w parze z bardzo wysoką szybkością. Jak to zwykle bywa znajdzie się jednak wielu narzekających na ten parametr, ale trzeba  pamiętać, że w okładzinach z wbudowanym  na stałe efektem “świeżego kleju” błędnie określamy szybkość -  wydaje się nam niższa niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak dlatego, gdyż posiadają one znacznie wyższą kontrolę w mocnych zagraniach ofensywnych. I właśnie Joola Expres One jest doskonałym tego przykładem. Bez wyjątku każdy z ofensywnych zawodników, któremu dałem nią pograć, podkreślał wyjątkowo dobrą kontrolę w tych zagraniach. Jedynie parametr rotacji może być trochę niższy od klejonych okładzin.  Wspomniany wcześniej podkład sprawia, że piłeczka ma bardzo krótki kontakt z okładziną i pomimo ekstremalne przyczepnej warstwy zewnętrznej nie jest w stanie nadać piłce pożądanej rotacji. Joola Express One posiada również charakterystyczny dźwięk odbicia znany z “świeżo klejonych” okładzin, nie jest co prawda tak mocny jak w Tibhar Nimbus Sound, ale mocniejszy niż w niejednym tego typu modelu.REKLAMA Czytaj dalejW GRZE:

Serwis, odbiór:
Wykonanie tych elementów gry przychodziło dość trudno, wysoki tzw. “efekt katapulty” nie sprzyja przy tych zagraniach. Piłka gwałtownie odskakuje od okładziny. Długo musiałem się przyzwyczajać, często korygując ustawienie rakietki.

Blok:
Największe problemy miałem z blokowanie lekkiego topspina. Przy blokowaniu mocniejszych zagrań  topspinowych o dziwo wyczuwamy lepszą kontrolę, piłka mocniej dobija do deski. Dodatkowo słyszymy wtedy mocny dźwięk odbicia, pomagający w precyzyjnym ustawieniu rakietki.

Ofensywa:
Piłka przy uderzeniu topspinowym posiada płaską i niską parabolę lotu, dlatego okładzina ta zdecydowanie nadaje się do mocnych zagrań przy stole. Nadanie piłce wysokiej rotacji nie stwarzało problemu. Natomiast jeśli ktoś lubi grać rotacyjnie z półdystansu to będzie zdecydowanie gorzej, chyba, że naklei ją na wyjątkowo miękką deskę, najlepiej ze środkową sklejką z balsy. Z twardą deską większość piłek ląduje w siatce. Joola Express One doskonale nadaje się do mocnych uderzeń półwolejowych i zbić. Piłka posiada bardzo wysoką prędkość, a uderzeniu towarzyszy mocny dźwięk odbicia. Nie można mieć również najmniejszych zastrzeżeń do gry kontrą, zagraniom tym towarzyszy nadspodziewanie dobra kontrola.

Defensywa:
Przy uderzeniach defensywnych nie będę się rozpisywał, wysoka szybkość, ogromny “katapult” kompletnie nie sprzyjają grze w obronie. Do tego jeśli mamy jeszcze twardą deskę, to o precyzyjnym zagraniu możemy zapomnieć.

Moja ocena właściwości okładziny w zależności od prowadzonego stylu gry (skala do 10):

PASYWNA GRA PRZY STOLE:                4
ROTACYJNY ATAK BLISKO STOŁU:     9
ROTACYJNY ATAK Z PÓŁDYSTANSU: 5
MOCNY ATAK BEZ ROTACJI:                 10
GRA OBRONNA Z DRUGIEJ STREFY:   2

PODSUMOWANIE:
Nie jest to na pewno okładzina dla amatora czy też zawodnika rzadko trenującego. Dla nich firma Joola przewidziała wersje z bardziej miękkim podkładem. Express One jest bardzo wymagającą okładziną. Żeby ją ograć trzeba poświecić naprawdę wiele czasu. Ale gdy tylko ją opanujemy, to zaoferuje nam świetne właściwości gry bardzo zbliżone do tych, które posiadają okładziny “świeżo klejone”. Bardzo dobrze nadaje się na twarde deski i wtedy jeśli tylko ktoś lubi grać blisko stołu, będzie nią zachwycony. Okładzina ta potwierdza, że powstają nowe modele, które są coraz bardziej zbliżone do tych “świeżo klejonych”. Nie będzie więc może  tak źle jak się powszechnie uważa i już niedługo doczekamy się jeszcze lepszych modeli i szybko zapomnimy o wprowadzonym zakazie.

Dziękuję firmie Modest za dostarczenie okładziny do testu.
Okładzina do nabycia u bezpośredniego przedstawiciela na Polskę, na stronie www.modest.com.pl

Jacek K.


Ilość komentarzy: 32

PawelG napisał:
04 Września 2008
IP: 77.253.250.*
Wczoraj mi Marek mowil o tej okladzinie. Czyli warto ja kupic? Jacku a dowiedziales sie czegos o Sriverze G3?

JacekK napisał:
04 Września 2008
IP: 83.26.198.*
Nową okładzinę firmy Joola naprawdę warto kupić. Jeśli ktoś gra bardzo agresywnie to na pewno się na niej nie zawiedzie. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku pojawi się Butterfly Sriver G3 i Sriver G3 FX. W Korei były one już testowane i opinie są bardzo pozytywne. Testerzy podkreślają doskonałą kontrolę tych okładzin i świetny efekt "świeżego kleju".

bialy napisał:
04 Września 2008
IP: 83.12.50.*
Ja juz gralem tym Sriverem G3 2 tygodnie temu...Dostalem od Kumpla przywiozl mi z Chin Okladka maselko! Ale jeszcze trzeba bedzie na nia poczkeac...

emator napisał:
05 Września 2008
IP: 83.7.91.*
Jaka jest najbardziej rotacyjna okładzina z wbudowanym efektem? Głównie chodzi mi o serwis, bo mam problem z nadaniem bocznej rotacji w krótkim serwie. Ostatnio grałem nieklejonym rapidem x-press max, pasowała mi szybkość, ale brakowało spina. Może coś z chińskich gum?

emator napisał:
05 Września 2008
IP: 83.7.91.*
do powyższego postu: nie kleiłem, ale chciałbym wykorzystać ten cały efekt ś.k.

JacekK napisał:
05 Września 2008
IP: 83.10.183.*
Według mnie najbardziej rotacyjną okładzinę z wbudowanym efektem "świeżego kleju" na stałe jest Nimbus Sound. Doskonale sprawdza się przy serwisie, ma bardzo dobrą kontrolę, bez problemu sobie z nią poradzisz.

Teodor napisał:
27 Września 2008
IP: 79.186.242.*
Panie Jacku jak zwykle profesjonalny artykuł. Czy będzie pan testował Butterfly Tenergy 05?, chciałbym je kupić,lecz cena jest zbyt wysoka żeby ryzykować.

kocur7 napisał:
29 Września 2008
IP: 78.30.93.*
a co z czopiarzami? jak tam nowe halmarki doktorki moze test jakiejs zaklucajacej okladki a moze wolnej gladkiej, np. tibhar super defense 40 soft...

sekatorr napisał:
29 Października 2008
IP: 83.2.157.*
Jacku, testowałes wiele okladzin z efektem swiezego kleju a jak myslisz ktora z nich najlepiej nadaje sie na deske BTF Spark ? i jakie bysmi polecil
moga byc dwie rozne.

sekatorr napisał:
29 Października 2008
IP: 83.2.157.*
i czy mozesz cos powiedziec wiecej powiedziec o Joola Express Two ?

JacekK napisał:
29 Października 2008
IP: 83.26.202.*
Witam. Jeśli regularnie trenujesz, to zdecydowanie polecam BTF Tenergy 05. Doskonale będzie pasowała do tej deski. Odbicie tą okładziną jest nieco inne i trzeba dłużej pograć, żeby się przyzwyczaić i docenić jej świetne właściwości. Jeśli chodzi o Joola Express Two to będzie za miękka na Twoją deskę. Pozdrawiam.

sekatorr napisał:
30 Października 2008
IP: 83.2.157.*
a jesli nie Tenergy O5 to co ?

sekatorr napisał:
30 Października 2008
IP: 83.2.157.*
I co powiesz o okładzinach Donica slyszalem ze Coppa JO Platin Soft i Coppa JO Gold ze są to niezle okladziny.

JacekK napisał:
31 Października 2008
IP: 83.26.202.*
Okładzinami Donica jeszcze nie grałem, ale też słyszałem, że są niezłe. Świetne są okładziny Gewo z serii Proton XP. Do twojej deski pasowałaby XP 385 Sound. Pomimo, że podkład tej okładziny jest dość miękki, piłki lecą zadziwiająco płasko, więc będzie dobrze współpracowała z deską BTF Spark.

Bartexxxx napisał:
12 Listopada 2008
IP: 83.8.226.*
Mam pytanko zakópiłem okładziny TENERGY 05 jaką deskę do tych okładzin najlepiej dobraĆ podobno musi byc twarda cenowo żeby nie przekraczała 150 zł

Const. napisał:
25 Listopada 2008
IP: 83.10.29.*
Czy okładziny:
-GEWO Proton XP 385 sound
oraz
-BUTTERFLY Tenergy 05
będą pasowały do tak mało znanej deski jak AVX J-Aramid ?

JacekK napisał:
18 Grudnia 2008
IP: 83.26.200.*
Witam, do okładzin Tenergy 05 znakomicie będzie pasowała deska Butterfly Primorac off- (polecam w wersji japońskiej), jednak dużo zależy od stylu gry jaki reprezentujesz. Również podobna sytuacja będzie z deską AVX J-Aramid i podanymi okładzinami. Dla mnie takie zestawienie jest odpowiednie.

Kamil napisał:
23 Grudnia 2008
IP: 213.158.199.*
Mam zamiar kupić gumę butterfy Catapult i deskę Boll Force. Czy to będzie sie zgrywało ze sobą???

marek z. napisał:
01 Stycznia 2009
IP: 83.30.240.*
Witam Panie JAcku prosze pomoc mi w doborze okladzin z wbudowanym swiezym klejem do deski Yasaka Gatien Extra 3d.

JacekK napisał:
06 Stycznia 2009
IP: 83.26.191.*
Kamilu do miękkiej okładziny Catapult zdecydowanie lepiej pasowałaby twardsza deska, chyba, że preferujesz grę wyłącznie w drugiej strefie. Ja bym Ci polecił deskę Kreanga Powerspin. Marku, a do deski Yasaka Gatien Extra 3d będzie dobrze pasowała okładzina tej samej firmy, bardzo udana nowość o nazwie Pryde.

mariusz napisał:
08 Stycznia 2009
IP: 83.8.158.*
Witam.Może mi Pan pomóc w doborze deski?Kupiłem okładzine Joola Samba N-Tec i drugą okładzinę Tibhar Speedy Spin.Myślałem o desce Tibhar Black Gold.Czy to jest dobre połączenie?Pozdraw iam.

JacekK napisał:
08 Stycznia 2009
IP: 83.26.68.*
Mariusz , deską Tibhar Black Gold jeszcze nie grałem, ale słyszałem na jej temat same pozytywne opinie. Z tymi okładzinami będzie to dobry zestaw, szczególnie do gry z półdystansu.

Jacek napisał:
11 Stycznia 2009
IP: 83.8.125.*
Witam panie Jacku.
Proszę o poradę.Chcę kupić deskę Butterfly Primorac off-.Na BH okładzinę Butterfly Tackiness C o grubości 1,7 mm,a na FH Joola Samba N-Tec o grubości 2,0 mm.Chciałem zaznaczyć,że szukam okładzin których nie trzeba ciągle kleić i zaznaczam ,że nie jestem zawodowcem więc nowymi przepisami się nie przejmuję.Do tej pory grałem na FH speedy spinem o max grubości.Teraz chcę okładzinę też top spinową,ale o większej kontroli,a co do BH to potrzebuję okładzinę która będzie miała dużą kontrolę i będę mógł skracać piłki(uderzać też potrafię) po czym kończyć z FH zabójczym top spinem zagranym w stronę gdzie nie ma przeciwnika.Wiem,że to trochę skomplikowane,ale starałem się jak najlepiej opisać czego oczekuję i jaki jest styl mojej gry.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

JacekK napisał:
13 Stycznia 2009
IP: 83.26.188.*
Witam .
Jeśli deskę Butterfly Primorac off- to tylko w wersji japońskiej, jest znacznie lepsza, a tylko trochę droższa. Z okładzin z wbudowanym efektem świeżego kleju zdecydowanie polecam na FH Butterfly Tenergy 64 o gr. 2,1mm. Okładzina ta ma świetną rotację, dużą szybkość i bardzo dobre czucie piłki. Na BH w Twoim przypadku odpowiednia byłaby Butterfly Solcion 1,7mm, która charakteryzuje się bardzo dobrą kontrolą i nie jest zbyt szybka. Pozdrawiam

bartosz napisał:
19 Kwietnia 2009
IP: 83.17.19.*
Witampanie JAcku
mam małe pytanko . Mianowicie gram deska OFF butterfly schlager inspire do tego mam Bryce Speed a Druga mam Zwyklego Bryce. Chcialbym sie dowiedziec jaka mam teraz kupic deske i okladziny do mojego stylu gry. Mój styl gry to agresywne top spiny a za równo lekkie lubie grać rotacyjnie. A do poprzedniej deski mam dobre dobrane Gumy??? Z góry dzięki

Xysiu napisał:
19 Stycznia 2010
IP: 83.10.232.*
Siemq,co myślicie o okładzine Jolla ROSnet? prosze o komentarze

diabel:) napisał:
12 Lutego 2010
IP: 217.120.7.*
Witam Panie Jacku. Gram deska Andro Super core all+ Gumy : FH revolution core a BH DY-6. Nie mam blizej okreslonego stylu gry...staram sie dobierac styl w zaleznosci od przeciwnika(tak zeby sprawic mu jak najwiecej trudnosci) lecz zazwyczaj z FH koncze akcje. a Bh wypracowyje pozniejsze zagranie Fh. interesuje mnie zmiana gumy na Bh na troszke szybsza i z dobra kontrola poniewaz z BH jestem coraz lepszy lecz guma DY-6 jest dla mnie zbyt wolna i brakuje mocnego udezenia. z gory dziekuje za odpowiedz.
pozdrawiam Krzysiek

Jacek K. napisał:
04 Października 2010
IP: 83.26.128.*
Bartosz, polecam Ci deską Butterfly T-tec Maze off, a do niej okładziny Tenergy 05FX.

Jacek K. napisał:
04 Października 2010
IP: 83.26.128.*
Krzysiek, poleciłbym Ci na BH Tenergy 05FX. Będzie szybsza i ma świetną kontrolę. Jej wysoka rotacja z pewnością sprawi wiele problemu przeciwnikowi. Pozdrawiam.

morsux__ddd napisał:
19 Marca 2011
IP: 82.145.208.*
WITAM SZANOWNYCH TENISISTOW CZY MOGLBY MI KTOS POMOC? GRAM TIBHARA BALSA LIGHT I W NAJBLIZSZYM CZASIE MAM DOSTAC Z KLUBU NA FH XIOM VEGA SOFT & GEWO PROTON TEGO SOFTA I NIEWIEM WLASNIE CZY MOGE ZOSTAWIC TA DESKE CO MAM CZY MUSZE ZAKUPIC COS NOWEGO PROSZE O ODPOWIEC NA GADU 15625018 LUB MAILA morsik12@interia.pl z gory dziekuje

Adam P. napisał:
21 Marca 2011
IP: 83.28.192.*
Mój syn jest początkującym tenisistą. Jesienią kupiliśmy rakietkę Butterfly Gold(Wakaba D-13). Trener sugeruje, że dobrze by było żeby zmienić jedną okładzinę z większą rotacją(ofensywne lub tensorowe). Jaką okładzinę kupić, czym konserwować i jeszcze jedno pytanie jaką farbę użyć do pomalowania stołu. Proszę o odpowiedź na gadu-gadu mój numer 13615643.

jahoo napisał:
06 Października 2011
IP: 93.181.187.*
Mam pytanko.
Jakie okładziny donrać do deski BUTTERFLY ZORAN PRIMORAC OFF- ?
Preferuję grę raczej ofensywną, ale beckhendem lubię też przebitkę toteż szukam na bh okładziny zarówno do ataku jak i z dobrą rotacją

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.