...

Niejasności związane z podziałem mandatów na walne PZTS

Kategoria: Artykuły - Pozostałe / 21 Lipca 2008

Wyświetleń: 1608

Komentarzy: 5

Tagi:
PZTS
walne
podział mandatów

Niespełna dwa tygodnie temu Polski Związek Tenisa Stołowego przedstawił podział mandatów na walny sprawozdawczo-wyborczy zjazd delegatów PZTS, który wcześniej zaakceptował zarząd PZTS.
 

W ciągu tych dni rozmawiałem z kilkoma przedstawicielami klubów ekstraklasy, którzy według zestawienia przyznania mandatów, zaprezentowanego przez PZTS, powinni otrzymać głos dla przedstawiciela swojego klubu.

Ale wmyśl zarządu PZTS mandat, który przypada na klub ekstraklasy, jest przydzielony na dany okręg wojewódzki, który rozdziela go według własnego widzimisie (czytaj wg walnego zgromadzenia okręgu, wybierając delegatów).REKLAMA Czytaj dalejDla przykładu przedstawię sytuację w województwie mazowieckim, które otrzymało dodatkowo cztery mandaty, za cztery kluby ekstraklasie (GLKS Nadarzyn, MUKS Start Nadarzyn, Bogoria Grodzisk Mazowiecki, SKTS Sochaczew). Oprócz tych czterech mandatów, Mazowsze może liczyć na sześć dodatkowych głosów (trzy za liczbę licencji oraz trzy za wyniki sportowe). W sumie do rozdysponowania jest 10 głosów, z czego cztery za udział klubów z Mazowsza w ekstraklasie. Może się tak zdarzyć, że żaden z działaczy tych klubów z ekstraklasy nie załapie się jako delegat na walne zgromadzenie PZTS. Załóżmy, że np. dwa głosy Nadarzyna zdobędzie ktoś z Płocka i Siedlec i to ten "ktoś”, niezwiązany z tym zespołem, w imieniu klubu z Nadarzyna, który otrzymał te dwa mandaty (za dwa kluby w ekstraklasie) będzie decydować o zmianach w Polskim Związku Tenisa Stołowego.

Podobnie sytuacją wygląda na Śląsku (jeden klub w ekstraklasie), gdzie mandat należący do AZS AJD Częstochowa otrzyma działacz JKTS Jastrzębie, który był siódmy w wyborze na delegata PZTS. I to on w imieniu klubu z Częstochowy będzie wybierać władze PZTS.

Moim zdaniem mandaty przyznane przez PZTS dla klubów ekstraklasy, co za tym idzie dla okręgów, powinny być przyznawane tylko danym klubom, które reprezentowałyby okręg. Trudno mi jest sobie wyobrazić sytuację, że ktoś nie z danego klubu, który otrzymał mandat, decyduje za ten klub o tym na kogo zagłosować.

Podział mandatów na zjazd PZTS:
1. woj. mazowieckie - 10 (4 kluby ekstraklasie)
2. woj. dolnośląskie - 9 (3)
3. woj. śląskie - 7 (1)
4. woj. małopolskie - 7 (2)
5. woj. lubuskie - 7 (3)
6. woj. wielkopolskie - 6 (1)
7. woj. podkarpackie - 6 (2)
8. woj. kujawsko-pomorskie - 5 (0)
9. woj. lubelskie - 4 (0)
10.  woj. pomorskie - 4 (0)
11. woj. warmińsko-mazurskie - 4 (2)
12. woj. łódzkie - 3 (0)
13. woj. podlaskie - 3 (1)
14. woj. świętokrzyskie - 3 (1)
15. woj. zachodniopomorskie - 2 (0)
16. woj. opolskie - 2 (0)
SUMA mandatów - 82 (20)

Podział Mandatów na Walny Sprawozdawczo - Wyborczy Zjazd Delegatów PZTS


Ilość komentarzy: 5

... napisał:
22 Lipca 2008
IP: 89.77.111.*
podobnie jest z glosami za ilosc licencji, moze sie okazac, ze ajwieksze kluby takze nie otrzmaja mandatu na walne, przeciez sa spoldzielnie zawiazane po to by wybrac swoich, ale to zalezy tylko od frekwencji, jestes masz glos, nie ma cie, martw sie sam.

PawelG napisał:
22 Lipca 2008
IP: 77.253.160.*
Masz racje, podobnie jest z licencjami. Ale licencji ida do ogolnego kotla. Bo trudno wyroznic trzy kluby, ktore maja po kilkadziesiat licencji z puli okregu - np. 1500 na Slasku. A tutaj dostajesz glos na klub z ekstraklasy, a tych klubow w sumie jest 20.

megaspin napisał:
23 Lipca 2008
IP: 80.48.253.*
Panie Pawle, zanim zacznie Pan pisać kolejny artykuł, proponuję przeczytać statut PZTS. Wynika z niego jasno że członkami zwyczajnymi są tylko WZTS zrzeszające kluby sportowe. Wynika z tego wprost, że Zarząd PZTS może rozdzielić mandaty tylko swoim członkom, czyli okręgom.

PawelG napisał:
23 Lipca 2008
IP: 87.205.177.*
To po co rodziela je na podstawie ilosci klubow w ekstraklasie? 1 klub = 1 glos!

megaspin napisał:
24 Lipca 2008
IP: 80.48.253.*
Może po to żeby silne okręgi miały więcej głosów niż słabsze. A że w okręgach nie mogą się ludzie dogadać to już inna sprawa.

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.