...

Test deski Avalox - Avallo AVX J-POWER

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 24 Czerwca 2008

Avalox - Avallo AVX J-POWER

Wyświetleń: 9969

Komentarzy: 9

Tagi:
Test
Avalox
Avallo AVX J-POWER
Test deski

Avalox jest kolejną firmą produkującą sprzęt do tenisa stołowego, która ma już swojego przedstawiciela w Polsce. Dystrybutorem tej marki została firma Inters z Krakowa, która przysłała mi deskę do testu.Avalox, którego sprzęt znany jest również pod nazwą Avallo AVX jest trochę nietypowym producentem z bardzo ciekawą historią. Zasłynął on głównie z produkcji desek najwyższej jakości. Marka ta została założona dzięki porozumieniu najlepszych specjalistów w dziedzinie produkcji sprzętu do tenisa stołowego ze Szwecji, Japonii i Malezji, a miało to miejsce w 1980 r. Avalox początkowo specjalizował się wyłącznie w produkcji desek i to głównie dla chińskiej drużyny narodowej, na dodatek w ilości bardzo ograniczonej. Okazało się to bardzo dobrą reklamą i firma ta zaczęła się stopniowo rozwijać i produkować sprzęt na większą skalę. Oprócz desek w sprzedaży pojawiły się również okładziny i wiele innych produktów. Pomimo zwiększenia produkcji nie uległa pogorszeniu jakość tych artykułów. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że deski wytwarzane są przez cały czas w Szwecji przy użyciu sprawdzonych i cenionych od lat szwedzkich metod jak i zastosowaniu  najnowszych technologii. Grając deskami Avolox swoje największe sukcesy odnosili tacy świetni gracze jak: Ma Wenge, Chen Zhibin, czy też w dalszym ciągu grająca na bardzo wysokim poziomie chińska mistrzyni Wang Nan.REKLAMA Czytaj dalej

Opis i parametry producenta:
"AVX J-POWER jest dobra dla ofensywnych graczy często wykorzystujących w grze uderzenie top-spin. Siedem specjalnie dobranych drewnianych warstw jest w stanie wytworzyć potężny atak top-spinowy. Zewnętrzny fornir wykonany z drzewa Hinoki dba o wzmocnienie kontroli i dobre czucie piłki. Drzewo wykorzystane do budowy tej warstwy pochodzi z regionu Japonii o nazwie Ksio, który zasłynął z produkcji najlepszego drzewa Hinoki. Deska ta jest zaprojektowana przez najlepszych japońskich inżynierów doskonale znających właściwości drzewa Hinoki”.
 


Typ: Ofensywna
Szybkość: 95
Kontrola:  98
Waga: 85g (+-5g)BUDOWA, WYKONANIE:

AVX J-POWER otrzymujemy w eleganckim i bardzo sztywnym pudełku. Deska prezentuje się naprawdę świetnie, a jakość wykonania jej jest wręcz rewelacyjna. J-POWER zbudowane jest z siedmiu warstw drewna o grubości blatu 6,3 mm.Jako zewnętrzną sklejkę zastosowano 0,6 mm drzewo z japońskiego cyprysa o nazwie Hinoki. Drzewo to jest ostatnio bardzo często stosowane w budowie desek , a to ze względu na swoje niepowtarzalne właściwości. Przy dużej twardości jest lekkie i bardzo sprężyste. Można powiedzieć, że ma wysoki “efekt katapulty”, więc w jakimś stopniu będzie nam rekompensowało straty sprężystości wynikłe w skutek wprowadzenia zakazu “świeżego klejenia”. Hinoki posiada bardzo dobre specyficzne czucie piłki. Jest to wyjątkowo drogie drzewo, gdyż występuje tylko w jednym regionie Japonii, a do produkcji desek nadaje się dopiero z ponad 250-letnich egzemplarzy.

Pozostałe sklejki są również dużej twardości tworząc blat o wysokiej sztywności.

 

Jak na deskę ofensywną blat jest wyjątkowo dużych rozmiarów: ma 158 mm wysokości i 152 mm szerokości (powiększenie blatu ma dobry wpływ na kontrolę piłki). Dla porównania ofensywne deski firmy Donic: 153x150 mm, Tibhar 152x149 mm.Powierzchnia AVX J-POWER jest idealnie wypolerowana. Przetestowałem już 36 modeli desek najróżniejszych firm, ale dopiero po raz drugi (wcześniej Butterfly Photino) spotykam się z deską, która, gdy ją położymy na czymś bardzo gładkim np. szybie, oddaje takie wrażenie, jakby się do niej lepiła. Dzieje się tak dzięki niezwykle równej powierzchni i jest to możliwe tylko w deskach z zewnętrznymi warstwami drzewa Hinoki, gdyż drzewo to ma niezwykle równą i gęstą strukturę. Oczywiście samo drzewo nie wystarczy, dochodzi do tego odpowiednie przygotowanie materiału i sam proces produkcyjny, więc wielkie uznanie dla tego producenta.Uchwyt deski również należy do tych bardziej okazałych, bo ma grubość 24 mm. (Donic 21 mm, Tibhar 22 mm), jest też szeroki i dość długi. Ma oryginalną budowę, dzięki której świetnie wygląda. Zachowano jednak przy tym prawidłowe ustawienie sklejek, istotne w lepszym odbiorze impulsów. Duże rozmiary deski nie wpłynęły jednak negatywnie na jej wagę, którą zachowano na średnim poziomie ofensywnych modeli (88 g).SPOSTRZEŻENIA:
Pomimo niezastosowania żadnych przekładek wzmacniających ze sztucznych materiałów, producentowi udało się zachować dużą stabilność deski nawet przy bardzo silnych uderzeniach. Nie wyczuwamy żadnych nieprzyjemnych drgań, czy też odgięć blatu. Po raz kolejny duże brawa dla tej firmy, gdyż w deskach zbudowanych wyłącznie z drewna jest to niezwykle trudne do osiągnięcia. Przez cały czas trwania testu nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że używam naprawdę wyjątkowej deski najwyższej jakości. Świetnie wyprofilowany uchwyt znakomicie leży w dłoni, przekazując czysty impuls z blatu deski. Pomimo, że zewnętrzna warstwa drzewa cyprysowego jest cienka, to bardzo dobre specyficzne właściwości i “czucie piłki” znane z desek Hinoki jest mocno wyczuwalne. Mamy wrażenie pełnej kontroli nad grą.

Parabola lotu piłki przy uderzeniu topspin jest na średnim poziomie. Dlatego uderzenia z półdystansu, jak i z bliska stołu, wykonywało się z dużą łatwością. Towarzyszyło temu wyjątkowo dobre czucie piłki. Test tej deski przeprowadzałem na kilku okładzinach z wbudowanym na stałe efektem “świeżego kleju” o różnej twardości podkładów. Myślę, że optymalnym rozwiązaniem będą okładziny o średnio twardym podkładzie. Zdecydowana większość okładzin, które producenci wprowadzili w tym roku, jest właśnie z takim podkładem, więc z doborem odpowiedniej na pewno nie będzie kłopotu.

W GRZE:

Serwis, odbiór:
Tak, jak należało się spodziewać, szybka sprężysta deska nie sprzyja przy tych elementach gry. Dokładny serwis i odbiór nie przychodziły łatwo. Nie było co prawda tak źle, jak przy deskach karbonowych, ale i tak potrzebowałem kilku godzin porządnego treningu, żeby się przyzwyczaić.

Blok:
Bardzo dobrze blokowało się uderzenia topspinowe. Deska AVX J-POWER  szybko przenosi czysty impuls odbicia do dłoni, więc nie ma problemu z ustawieniem odpowiedniego kąta rakietki. Bardzo dobre czucie piłki.

Ofensywa:
Prawdziwa rewelacja. Gry topspinem blisko stołu i z półdystansu są znakomite, a już na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje gra kontratopspin z półdystansu. Czuje się, że piłka dłużej pozostaje przy rakietce, po czym gwałtownie odskakuje. Nie można mieć również żadnych zastrzeżeń do gry półwolejem i zbiciem. J-POWER posiada bardzo dobrą szybkość, określenie jej przez producenta na poziomie 95 (max.100) wydaje mi się zaniżone. Przy uderzeniach ofensywnych deska ta, jak na model typu OFF, ma wyjątkowo dobrą kontrolę i dlatego może wydawać się wolniejsza.

Defensywa:
Szybka deska ofensywna więc w defensywie nie można było się spodziewać niczego szczególnego i w rzeczywistości tak było. Sytuację trochę ratuje bardzo dobra kontrola, ale ze względu na szybkość można i tak mieć sporo problemów z precyzyjnym zagraniem. Dziwne, zdecydowanie najgorzej grało mi się obronę lobami.

PODSUMOWANIE:

Avallo AVX J-POWER wywarło na mnie niesamowite wrażenie. Wiele spodziewałem się po sprzęcie tej firmy i nie zawiodłem się. Jeszcze kilka lat temu z zakupieniem deski tego producenta był bardzo duży problem, nie wspominając o cenie. Teraz Avalox (Avallo AVX) dostępny jest również w naszym kraju, więc bez problemu możemy i my korzystać ze znakomitych produktów tej firmy. Zdaję sobie sprawę, że każdy ma inne czucie piłki i odmienny styl gry, więc nie każdemu będzie odpowiadał ten sam model deski. Mnie ona wyjątkowo pasuje i z przetestowanych przeze mnie do tej pory jest zdecydowanym numerem jeden. Deskę tą poleciłbym głównie tym, którzy lubią przygotować sobie atak i grać długie wymiany kontratopspinowe z półdystansu, wymuszając błąd na przeciwniku. Deska ta da im fantastyczne czucie i precyzję odbicia. Sprzedawana będzie w cenie 225 PLN i myślę, że jeśli wziąć pod uwagę wspaniałe właściwości gry i jakość wykonania, nie jest wygórowana. Warto jeszcze zaznaczyć, że producent oferuje z tej serii jeszcze dwa modele: szybszy  AVX J-ARAMID i wolniejszy AVX J-TECH. Od dystrybutora wraz z deską otrzymałem okładzinę AVX STERCO, którą głównie przeprowadzałem test i muszę przyznać, że znakomicie pasuje do tej deski. Już niedługo pojawi się jej opis, gdy tylko wypróbuję ją z innymi deskami.


Dziękuję firmie Inters za dostarczenie deski do testu.

Deska do nabycia u bezpośredniego przedstawiciela na Polskę, na stronie www.Inters.pl.

Jacek K.


Ilość komentarzy: 9

PawelG napisał:
24 Czerwca 2008
IP: 87.205.208.*
Jacku, bardzo fajny test Czekam na opis okladziny AVX STERCO.

Slyv napisał:
24 Czerwca 2008
IP: 91.193.96.*
A może by tak potestować bardziej popularny w Polsce sprzęt, np okładki Tibhar Nimbus?

Iza napisał:
24 Czerwca 2008
IP: 212.87.228.*
Test pierwsza klasa! Do następnego mógłbyś dodać więcej zdjęć. Dziewięć to za mało

Z.N. napisał:
24 Czerwca 2008
IP: 83.2.142.*
szkoda ze testu nie zrobił Zbyszek Nowak z Podkowy Leśnej co mineralizuje wode,
a no i chciałbym zapytać o deske którą gra Amanda Walenrod z Krzyżowej Doliny bo podobno fajna jest

PawelG napisał:
25 Czerwca 2008
IP: 87.205.45.*
Sylwek wkrotce ukaza sie testy innych producentow Daj nam troche czasu...

Mistrz napisał:
31 Października 2008
IP: 83.28.168.*
paletka jak każda inna

mistrzyni napisał:
01 Listopada 2008
IP: 82.197.53.*
mam lepszą i z czopem

Const. napisał:
30 Listopada 2008
IP: 83.10.12.*
mistrzyni co dla Ciebie oznacza pojęcie lepszą? Każdy gracz ma swój styl gry i odmiennie pasuje każdrmu inna deska. Nie ma lepsza gorsza. To jest pojęcie względne. Do sprzętu tenisa stołowego trzeba podchodzić indywidualnie. Nie ma czegoś takiego "ja mam lepszą i z czopem" a co może o Twojej wypowiedzi pomyśleć zawodnik ofensywny?
świetny test. P. Jacku przestował Pan J-Tech J-Power chyba teraz czas J-Aramid ^^

zagajka napisał:
18 Stycznia 2012
IP: 193.104.71.*
Witam,
Czy miał Pan już możliwość testów deski Xiom Stradivarius?

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.