...

Test deski Butterfly Effort 70th

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 21 Maja 2021

Jacek Kowalski, nasz tester, powrócił do prezentacji sprzętu tenisa stołowego. Długo u nas nie publikował, ale teraz od czasu do czasu coś dla nas przetestuje.

Tym razem na test wziął deskę firmy Butterfly, która wypuściła specjalną edycję desek z okazji 70-lecia firmy Butterfly.

Opis producenta:REKLAMA Czytaj dalejLimitowanej edycji, jednorazowa produkcja na 70-lecie Butterfly. (Europa 500 sztuk).

Hinoki& ALC – ekskluzywne.  Dostępne tylko w bardzo ograniczonej ilości.

Bardzo wyjątkowy i rzadki model, zaprojektowany specjalnie na 70. Rocznicę powstania Tamasu Co. Skład 5 + 2 warstwy, a wzmocniony legendarnym włóknem Arylate Carbon (ALC) i podkreślony wysokiej klasy okleiną KisoHinoki. Łączy precyzję, a jednocześnie unikalne czucie i wspiera wszechstronną grę ofensywną opartą na rotacji w każdej sytuacji.

Piękną konstrukcję deski podkreśla wysokiej klasy uchwyt wykonany ze specjalnego tysiącletniego drewna Cedrowego (cedr Millenium), nabytego specjalnie do produkcji tego modelu.

Skład: 7 warstw: 5 warstw naturalnego drewna z okleiną KisoHinoki + 2 włókna ALC.

Deska 7-warstwowa typu 5+2
KisoHinoki-Arylate Carbon-Ayous-Ayous-Ayous-Arylate Carbon-KisoHinoki.
Grubość blatu: 5.9mm
Wymiary blatu: 157x150mm.
Uchwyt: długość:100mm.
Uchwyt: grubość: 25mm.
Dostępne tylko z wklęsłym (FL) uchwytem.
Szybkość: 11.1
Wibracja: 9.7 (1378Hz)

Budowa:
Producent zaprojektował Effort przy użyciu najlepszych materiałów, aby podkreślić wyjątkowość tego modelu. Projekt był wzorowany na desce, której obecnie używa tajwański zawodnik ChuangChih-Yuan. Jest to też limitowana edycja: ButterflyChuangChih-Yuan 15th Global Limited Edition, wyprodukowana w 2019r. Różnice są tylko w grubości poszczególnych fornirów.

Większość modeli desek, w których zastosowano drzewo Hinoki, bazuje na grubej konstrukcji blatu.
Jednak jak wskazują specjaliści taka budowa nie sprawdza się przy plastikowych piłkach. Butterfly postawiło więc na nowoczesną konstrukcję z cieńszym blatem dzięki której zyskujemy większą elastyczność, ale zachowujemy dobrą sprężystość. Deska jest bardziej wszechstronna i może być używana również przez zawodników na niższym poziomie.

Myślę, że pod względem wyglądu Effort 70th prezentuje się świetnie, a jego uchwyt wykonany ze specjalnego tysiącletniego drewna Cedrowego razem ze złotymi znaczkami podkreśla jego wyjątkowość.

Warstwa wierzchnia to drzewo KisoHinoki o grubości (0,9mm), które ze względu na ograniczoną dostępność jest coraz rzadziej używane do produkcji desek. Ta odmiana Hinoki rośnie tylko w jednym regionie Japonii i posiada najlepsze właściwości. Do produkcji wybierane są ponad 250 letnie drzewa, a im starsze drzewo tym posiada lepsze parametry.

Twardość KisoHinoki to około 600 (skala mierzona w tzw. Jankach).

Jest to dość miękkie drzewo, ale nietypowe, bo bardzo sprężyste, dzięki czemu może podnieść parabolę lotu piłki po zagraniu topspinowym. Jest to bardzo porządny efekt w nowoczesnym tenisie stołowym.

Następną warstwą jest plecionka ze sztucznego włókna: Arylate-Carbon (0,3mm), które w dalszym ciągu jest najczęściej używane do produkcji desek z kompozytem. Ma za zadanie powiększyć pole jednorodnego odbicia (tzw. Sweet Spot), oraz wytłumić nieprzyjemne drgania.

Pod włóknem jako pośrednią warstwę producent zastosował cienki fornir z drzewa Ayous (0.5mm). Jest on poprzecznie ułożony. Ayous to miękkie i elastyczne drzewo (Janka 450) przeważnie używane na rdzeń desek, szczególnie w wersjach „inner” z włóknami położonymi zaraz na rdzeniu. Centralna sklejka to również Ayous (2.5mm) tym razem ułożone wzdłuż rakietki. Jest to nietypowe rozwiązanie, bo zazwyczaj w deskach o budowie, w której włókno ułożone jest zaraz pod wierzchnią warstwą, jako rdzeń stosuje się drzewo Kiri (Janka 250), które jest bardziej miękkie, lżejsze, ale sztywniejsze od Ayous. Poza wspomnianym wcześniej ChuangChih-Yuan 15th Global Limited, nie przypominam sobie podobnej budowy w żadnej desce Butterfly.

Właściwości gry:
Test przeprowadziłem jak zwykle na kilku rodzajach okładzin, ale głównie bazowałem na FH: ButterflyDignics 05, Dignics 09c i BH: Tenergy 19. Nie ma jednak wątpliwości, że im twardsza okładzina tym bardziej pasuje.

Topspin:
Ja swoją grę opieram głównie na rotacyjnym topspinie, a ta deska jest wręcz stworzona do takiej gry. Hinoki i ALC tworzy doskonałą sprężystość. Miękkość takiego zestawienia powoduje dłuższe przytrzymanie piłki, a skutkiem tego jest większa rotacja i kontrola piłki.

Parabola lotu piłki jest nie za wysoka, ale widać charakterystyczne zawinięcie, zakrzywienie toru piłki. To bardzo sprzyja grze blisko stołu w pierwszej strefie. Z kontra topspinem również nie miałem żadnego problemu. Jeśli ktoś lubi grać z opadającej piłki dalej od stołu w drugiej strefie, to wystarczy zmiana okładzin na bardziej miękkie, spowoduje to jeszcze większe wypłaszczenie paraboli, bardziej przyjazne do takiej gry.

Półwolej, zbicie:
Również nie miałem zastrzeżeń. Doskonale „czuć” piłkę. Prędkości nie brakowało.

Blok:
Ten element gry wykonywało się z dużą łatwością i zaskakującą precyzją. Co prawda piłka nie wraca do przeciwnika agresywnym torem lotu, ale mamy dużą pewność i powtarzalność.

Serwis, pasywny odbiór:
Chociaż sprężystość, wysoki katapult, nie są wskazane przy tych elementach gry, to nie było większych problemów w kontrolowaniu tych zagrań. Deska nie jest za szybka i sztywna, a to umożliwia dobre manewrowanie z dużą precyzją.

Obrona z dalszej odległości:
Nie jest to model defensywny, więc nie można tu wiele oczekiwać. Myślę jednak, że przy zastosowaniu odpowiednio wolniejszych okładzin i te elementy byłyby możliwe do opanowania.

Podsumowanie:
Butterfly Effort 70th określiłbym jako deskę wszechstronnie ofensywną, takie ” OFF-„  Dla graczy lubiących grać wysokimi rotacjami z dużą kontrolą. Świetne czucie piłki zapewnia wysoką precyzję wszelkich zagrań. Zdecydowanie najlepiej pasują do niej twarde okładziny, a najlepiej z testowanych Dignics 09c. Nie jest mocno sprężystą okładziną, więc znakomicie równoważy właściwości deski.

Wielka szkoda, że tak udana konstrukcja została zastosowana tylko w limitowanej edycji. Miejmy nadzieję, że dobre recenzje graczy skłonią producenta do wprowadzenia modelu z taką konstrukcją do masowej sprzedaży.

Jacek KowalskiIlość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.