...

Czy to koniec takiego PZTS?

Kategoria: Turnieje w Polsce - Pozostałe turnieje / 14 Marca 2017

Wyświetleń: 2601

Komentarzy: 12

Tagi:
PZTS
ustawa o sporcie

Przeczytajcie uważnie poniższy komunikat ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przyjęcie tej ustawy całkowicie zrewolucjonizuje tenis stołowy - przede wszystkim PZTS. Prawie cały zarząd (o ile nie wszyscy) będzie do zmiany, włącznie z aktualnym i byłym prezesem PZTS. W związku z ustawą, w tym roku powinny odbyć się nowe wybory w okręgowych związkach i w PZTS.


Nowelizacja ustawy o sporcie przyjęta przez Radę Ministrów!
We wtorek, 14 marca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów, przedłożony przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę.

Głównym celem projektu nowelizacji ustawy jest zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych. Wykluczenie zjawisk korupcji i nepotyzmu w sporcie wymaga ograniczenia powiązań kapitałowych, organizacyjnych i personalnych z członkami organów związkowych. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest zakaz powiązań kapitałowych dla członków zarządu i ich rodzin, czyli brak możliwości bycia członkiem zarządu jeśli osoby bliskie świadczą usługi na rzecz związku.REKLAMA Czytaj dalejPrzejrzystość działania polskich związków sportowych zwiększy też zakaz sprawowania funkcji członka zarządu polskiego związku sportowego przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa PRL. Dążymy do tego, by polski sport był czysty w każdym wymiarze. Osoby zaangażowane w funkcjonowanie polskich związków sportowych powinny cieszyć się nieposzlakowaną opinią, tak by nie można im było zarzucić zachowań sprzecznych z normami moralnymi, etycznymi oraz prawnymi.

W projekcie przewidziano również zwiększenie nadzoru ministra sportu i turystyki nad polskimi związkami sportowymi, poprzez badanie zgodności ich działalności z regulacjami wewnętrznymi związku (np. regulaminami czy instrukcjami). Nowe rozwiązanie pozwoli w znacznie szerszym niż dotychczas stopniu nadzorować funkcjonowanie władz polskich związków sportowych takich jak zarząd czy organ kontroli wewnętrznej (najczęściej komisja rewizyjna).

Zgodnie z projektem, minister sportu i turystyki będzie mógł przyznawać okresowe stypendium sportowe zawodnikom, którzy z przyczyn niezależnych od siebie (np. kontuzja, niekontrolowany upadek, wykluczenie z rywalizacji, uszkodzenie sprzętu, itp.) nie uzyskali wyniku sportowego uprawniającego do otrzymania świadczenia. Umożliwi to sportowcom, którzy znaleźli się w szczególnej sytuacji, kontynuację przygotowań do imprez rangi mistrzowskiej wskazanych w ustawie.

Zwiększeniu przejrzystości działania polskich związków sportowych i zapobieganiu konfliktom interesów ma służyć szereg dodatkowych ograniczeń. Zgodnie z projektem nowelizacji, członek zarządu polskiego związku sportowego nie będzie mógł łączyć tej funkcji m.in. z pracą w ministerstwie sportu i turystyki. Nie będzie mógł także być trenerem kadry narodowej oraz pełnić funkcji w sztabie szkoleniowym w tej samej dyscyplinie sportowej.

Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie po 3 miesiącach od publikacji. /MSiT/


Ilość komentarzy: 12

? napisał:
14 Marca 2017
IP: 188.146.133.*
Gdzie tu konflikt interesów Prezesa oraz obecnego Zarządu?

PawelG napisał:
14 Marca 2017
IP: 185.55.65.*
Superliga sp. z o.o. i Bogoria. Podobnie członkowie zarządu. Nie widzisz konfliktu?

Pytanie napisał:
14 Marca 2017
IP: 46.113.96.*
A kto ma być w zarządzie jak delegaci na walne wszyscy są przedstawicielami klubów i mniejszym czy większym stopniu są powiązani z klubami sportowymi?

? napisał:
14 Marca 2017
IP: 188.146.133.*
A który zapis o tym mówi?
Chyba nie ten:
"Jednym z najważniejszych rozwiązań jest zakaz powiązań kapitałowych dla członków zarządu i ich rodzin, czyli brak możliwości bycia członkiem zarządu jeśli osoby bliskie świadczą usługi na rzecz związku."

do Paweł napisał:
14 Marca 2017
IP: 85.193.228.*
Nie widać tu konfliktu "brak możliwości bycia członkiem zarządu jeśli osoby bliskie świadczą usługi na rzecz związku". Jakie usługi na rzecz związku świadczy prezes superligi i Bogorii?

? napisał:
14 Marca 2017
IP: 188.146.133.*
Jakby zakazano działalności w związku osobom związanym z klubami, to niestety w zarządach PZTS czy WOZTS zasiadali by... no właśnie, kto?

San Escobar napisał:
14 Marca 2017
IP: 89.231.110.*
Projektowane zmiany to dupokrytka dla nieudolnych pracowników ministerstwa poczynając pd samego ministra po pomniejszego urzędasa. Obecne zapisy dawały takie same możliwości, jak te nowe (przepraszam, rozszerzono o IPN). Tylko lenistwo urzędników MSiT tolerowało chucpy jakie działy się w pzs. Dlatego nic się nie zmieni, na początek tak dla poklasku coś tam się zadymi, a później nastanie błoga cisza. MSiT nie zna się na sporcie, ale potrafi rozdawać kasę dla swoich, i to tyle w sprawie.
Na forum ukazał się głos co do Bogorii i jej Prezesa i który jest prezesem PZTS, zgodnie ze statutem PZTS i ustawą o sporcie, w przypadku przedstawicieli klubów sportowych grających w superlidze, a zasiadających we władzach tych klubów jest konflikt interesów z PZTS, gdyż PZTS jest udziałowcem superligi, i kluby są udziałowcami, i przedstawiciele są we władzach PZTS w związku z tym maja przewagę głosów na zebraniu superligi, i przewagę głosów na zebraniu zarządu PZTS. Zawiłe, ale jasne!!!
projektowana zmiana dotyczy klubów kapitałowych, a nie stowarzyszeń

Gites napisał:
17 Marca 2017
IP: 81.109.60.*
Wybory nowe natychmiast, Korupcja ostra, Wyroki w zawieszeniu - WON z zarządu !

kibic napisał:
17 Marca 2017
IP: 195.114.180.*
Nowe wybory to następne pół roku zmarnowane na intrygi. Obecny zarząd działa sprawnie a wyroki nie są prawomocne. Poczekajmy na apelację i wyrok drugiej instancji. Dopóki nie ma wyroku prawomocnego to obowiązuje domniemanie niewinności.

Jan napisał:
17 Marca 2017
IP: 188.146.65.*
Jaki konflikt interesów w superlidze? Udziałowcami są tam kluby a nie osoby prywatny !

lajkonik napisał:
18 Marca 2017
IP: 89.231.54.*
Jednym slowem niezla jaja przyszykowane przez ministerestwo.

ben napisał:
18 Marca 2017
IP: 37.248.156.*
Nie ma to najmniejszego znaczenia w przypadku stowarzyszeń. Nie ma w zarządzie PZTS żadnego konfliktu interesów osób prywatnych świadczących coś dla związku.

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.