...

Test deski Retturn Cedar

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 09 Października 2013

Wyświetleń: 19014

Komentarzy: 19

Tagi:
Test
Test deski Retturn
Test desk
Retturn Cedar

Witam wszystkich zainteresowanych sprzętem do tenisa stołowego. Od ponad miesiąca jestem w posiadaniu i mam przyjemność testować najnowszą deskę firmy Return.

Ten polski producent co pewien czas wprowadza do sprzedaży nowe modele, a każdy z nich ma zaspokoić wymagania innej grupy graczy. Deska Cedar przeznaczona jest dla zawodników preferujących kontrolowaną grę blisko stołu.

Opis producenta:
RETTURN CEDAR jest efektem nowatorskiego podejścia w doborze surowców do produkcji desek do tenisa stołowego. 5 sklejkowa konstrukcja z rdzeniem z drewna samby oraz zewnętrznymi fornirami ze szlachetnego i trwałego drewna cedrowego sprawia, że deska jest wyjątkowa pod każdym względem. Drewno cedrowe pod względem właściwości jest bardzo podobne do dobrze znanego tenisistom drewna Hinoki. Dedykowana do precyzyjnej i rotacyjnej gry przy stole. Deska typu OFF-

Ilość fornirów 5
Grubość blatu 5,50mm+/-,0,1
Waga 80g+/-5g
Uchwyt:
anatomiczny, konkav, prosty, koniczny
Cena: 130 złREKLAMA Czytaj dalejBudowa:
Return Cedar jest pięciosklejkową deską wykonaną wyłącznie z naturalnego surowca. Jako środkową grubą warstwę zastosowano 3,5mm. drewno samba. Charakteryzuje się ono małą wagą, średnią twardością i duża elastycznością. Pozostałe cieniutkie sklejki wykonane są z drzewa cedrowego Wewnętrzna jest ułożona poprzecznie w stosunku do uchwytu w celu usztywnienie deski. Drzewo to swoimi właściwościami zbliżone jest do popularnego i bardzo drogiego japońskiego Hinoki. Jest średniej miękkości i posiada bardzo jednolitą strukturę, co przenosi się na dużą gładkość. Daje dobre czucie i kontrolę. Blat tego modelu jest standardowej wielkości dla tego typu desek 157x149mm. Uchwyt typu konkav jest dość gruby i bardzo wygodny.
Jakość wykonania najnowszej deski firmy Return nie odbiega od poprzednich produktów i stoi na wysokim poziomie.

Właściwości gry:
Deska testowana była z kilkoma rodzajami gładkich okładzin o różnych właściwościach. Osobiście do gustu najbardziej przypadły mi okładziny z twardym wierzchem i miękkim podkładem, które najlepiej współpracowały z tą deską. Również w tym modelu producentowi udało się uniknąć nieprzyjemnych drgań. Z pewnością jest to zasługa dobrze dobranych fornirów jak i odpowiedniego spoiwa. Nie bez znaczenia jest też dość duża sztywność, którą producent uzyskał pomimo dość cienkiego blatu 5,6mm.
Podczas pierwszych dni testu wielu graczy podkreślało niesamowitą łatwość gry tym modelem. Szczególnie dobrze gra się uderzenie topspinowe blisko stołu. Nie trzeba być zaawansowanym graczem by szybko opanować to zagranie i precyzyjnie kierować piłki. Dobre czucie zapewnia wysoką kontrolę. Podczas uderzenia piłki szybko dociera do dłoni wyraźny, niczym nie zakłócony impuls.
Deska ma dostateczną szybkość i sztywność,  by bez problemu można było wykonywać pewne i mocne ataki półwolejowe, a nawet zbicia. Również do bloku nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Przy pasywnych zagraniach takich jak serwis i przebicie nie odczuwamy też żadnego dyskomfortu, piłki lądują tam gdzie chcemy. Słabszą stroną  tej deski jest gra w półdystansie. Przy kontra-topspinie piłki często lądowały w siatce, trudno było je wyżej wyciągnąć. Spowodowane jest to dość płaską, niską parabolą lotu piłki  po odbiciu tą deską. Taka parabola sprzyja przy grze blisko stołu, ale jest kłopotliwa w półdystansie. Oczywiście, po zastosowaniu bardzo miękkich okładzin niwelujemy ten problem, ale nie każdy lubi nimi grać. Obrona z drugiej strefy również nie zachwyca, ale zważywszy na charakter tej deski to nic dziwnego.

Podsumowanie:
Cedar to kolejna udana deska firmy Return, charakteryzująca się znakomitym stosunkiem jakości do ceny. Duża łatwość i wszechstronność gry plus bardzo dobre czucie piłki  to główne cechy tego modelu. Zadowoleni powinni z niej być zawodnicy, którzy lubią grać blisko stołu, ale z dużą precyzją i kontrolą.

Dziękuję firmie Retturn za dostarczenie deski do testu. Informacje na stronie: www.retturn.pl
Jacek K.


 


Ilość komentarzy: 19

Andre napisał:
10 Października 2013
IP: 188.47.58.*
W każdej desce można doszukać się pozytywnych cech. Z deskami RETTURN jest inny problem. Poszczególne modele nie trzymają wysokiej jakości wykonania. Często można natrafić na wypaczone egzemplarze. Ja tym modelem też się rozczarowałem. Trochę bym polimizował z określeniem tej deski jako OFF-. Raczej jest to ALL+. To jest właśnie powodem pewnych trudności w grze w II strefie. Do gry przy stole, lekkich topspinów i bloku w sam raz. Pozdrawiam...

DarekZ napisał:
10 Października 2013
IP: 193.238.171.*
Do "Andre"
Widzę, że Kolega miał do czynienia z deskami Retturn, Chciałbym kupić ją dla przyzwoicie grającego 15-latka (gra zarówno do przodu, jak i przebija, czyli taka gra wszechstronna) w tej chwili ma deskę Tibhar Samsonow Premium, określaną jako ALL+/Off- i Plasmę z Roxonem, obie gumy 2,0 i to jeswt ok, ale deska ma juz lekkie pęknięcie). Wiem, że to nie forum o sprzęcie, ale będe wdzięczny za podpowiedź. Miłem już chęć na jakąs deskę Retturn, ale troche mnie kolega zmartwił tą różnicą w jakości wykonania..
Dziękuję za ewentualną podpowiedź, pozdrawiam wszystkich miłośników tenisa stołowego.

x napisał:
10 Października 2013
IP: 178.217.192.*
deski butterfly np. korbel off- też się różnią (jedne deski tego samego modelu są wolniejsze, inne szybsze) tak to jest z deskami

Andre napisał:
11 Października 2013
IP: 31.63.73.*
Witam, informacja dla "arekZ".
To trudna sprawa tak jednoznacznie określić. Każdą deskę i tak trzeba ograć. Dopiero po 20-30 godz. gry coś można powiedzieć. Szybkość deski moim zdaniem będzie podobna do tego tibhara. Z resztą trzeba będzie się oswoić. Tu raczej chodzi o coś innego. Otóż większość desek na rynku jest wykonana z odpadów, pasków oklein malowanych na różne kolory i sklejanych. Ukrywa się w ten sposób wady drewna i kusi klienta. Deski robione ręcznie podkreślają naturalną strukturę drewna. Producent nic nie ukrywa i wszystko widać jak na dłoni. Dla mnie takie kolorowe deski to śmiecie nic nie warte. RETTURN nawiązuje do starych tradycji, ale wpadki też im się zdarzają (wypaczone blaty). Ja też produkuję deski ręcznie, ale są one o wiele droższe. Wynika to z jakości drewna i wielu godzin przeznaczonych do ich wykonania. Szczegóły pod adresem: forrest64@wp.pl
Informacja dla pana "X"
Mówiąc o różnicach w deskach RETTURN, mam na myśli ich wykonanie, nie samą grę. Drewno jest materiałem naturalnym i nie da się wykonać identycznych desek. Zawsze będą niewielkie różnice. Pozdrawiam...

Mieszko napisał:
11 Października 2013
IP: 83.10.212.*
Ile osób tyle opinii. Mialem przyjemnosc zakupic 2 deski firmy RETTURN off- i w tym tygodniu cedar. Narazie nie zdazylem zagrac deska cedar, ale deska off- jest dla mnie rewelacyjna. Relacja cena do jakości jest bardzo dobra. Również jestem zdania, że te nowe kolorowe deski to śmiecie. Kibicuję tej firmie i czytam te opinie i testy ich produktów i widzę że kolega "andre" krytykuje wszystko po kolei, chwaląc się własnymi produktami. Proponuje wyslac wlasne deski na testy, jeszcze jedna firma w polsce chyba się zmieści.

xyz napisał:
11 Października 2013
IP: 5.185.2.*
Używam desek RETTURN od dłuższego czasu, różnych i wielu. Jakość wykonania na najwyższym poziomie. Nie spotkałem się z wypaczonym blatem. "Cedar" jest dla mnie optymalny, genialna wręcz kontrola, tempo na poziomie co najmniej OFF-. Zresztą z testem zgadzam się prawie w 100%, prawie dlatego, że nie odczuwam dyskomfortu przy grze w drugiej strefie i kontra-topspinach, parabola lotu też nie taka znowu płaska. Może to kwestia okładzin. I jeszcze jedno, warstwa zewnętrzna tej deski powoduje, że nie ma problemu z rozwarstwianiem, wyłupywaniem i temu podobne. Klei się i odkleja łatwo, prosto i przyjemnie. W takich pieniądzach, o takiej jakości i takich parametrach gry u konkurencji można jedynie pomarzyć.

DarekZ napisał:
12 Października 2013
IP: 193.238.171.*
Dziękuję serdecznie za rzeczowe podpowiedzi koledze Andro, z uwagą przeczytałem też wypowiedzi Mieszka i xyz.Miło czytać rzeczowe wypowiedzi, nie tylko niezbyt mądre wypowiedzi z docinkami, których niestety nie brakuje na forum.Pozdrawiam serdecznie

Andre napisał:
14 Października 2013
IP: 31.63.95.*
Informacja dla "Mieszka".
Czytaj uważnie co piszę. Moje słowa raczej są pozytywne w stosunku do firmy RETTURN. Nic na to nie poradzę, że deski, które zamówiłem były wypaczone. Szybko mogłem je wymienić i po sprawie. Wyczuwam też pewien sarkazm w Twoich słowach. To, że sam potrafię wykonać deski dużo lepsze na rynku to nie powód by się z tego śmiać. Każdej desce poświęcam wiele czasu i cena takich desek jest wysoka, ale na pewni nie na takim poziomie jak nowe modele z butterfly. Czy poddam ją testom, sam też potrafię je ocenić. Wyznaję zasadę, że dobry produkt broni się sam. Druga zasada brzmi, płać za jakość nie za markę. Pozdrawiam wszystkich miłośników tenisa stołowego...

Andre napisał:
21 Października 2013
IP: 188.47.22.*
Do desek ręcznie robionych trzeba się przekonać. Gracze kupują raczej te kolorowe wynalazki robione masowo z odpadów. Im bardziej kolorowa deska tym lepiej. Nikt nie zwraca uwagi na gatunek drewna i jego jakość. Od wielu lat i tak wiadomo jakie drewno najlepiej nadaje się do produkcji desek.Osobiście polecam sosnę limbę i cyprys (tzw. hinoki). Klienci także łapią się na markę i nie zwracają uwagi na jakość. Nadszedł czas by to zmienić. Włącz myślenie!!! Pozdrawiam.

Robert napisał:
05 Listopada 2013
IP: 213.77.7.*
Witam
Jak wypadają deski retturn w zestawieniu z primorac off- EU i np. Grubba all+ firmy z motylkiem. Ceny są podobne.

aga napisał:
06 Listopada 2013
IP: 193.188.198.*
Do ,,Andre"
Po co kupujesz deski Retturn skoro wg Ciebie sam robisz lepsze?

Andre napisał:
07 Listopada 2013
IP: 188.47.19.*
Do aga...
Deski robiłem już w latach 80-tych. Teraz wróciłem do tego. Deski RETTURN są dobre i ręcznie robione. By coś o nich pisać należy je przetestować. Tak też zrobiłem. Moje produkty są nadal na etapie testów. Jak chcesz to mogę wysłać Ci fotki, pisz na adres forrest64@wp.pl.
Do Roberta...
Wiesz Promorac i A.Grubba ALL+ to masowa produkcja jak większość desek na rynku. Deski ręcznie robione to inna bajka. Lepsza jakość drewna i przeważnie takich desek się nie barwi na kolorowo, lecz celowo podkreśla strukturę drewna. To tak jak np. z instrumentem muzycznym - skrzypcami. Barwienie to sposób na ukrycie wad drewna. Deski ręcznie robione z przed lat czasami są na allegro i mają wysokie ceny. Retturn i tak ma je na niskim poziomie. Z tymi o które pytasz nie ma co porównywać, RETTURN ma o wiele lepsze.Deska cedar jest moim zdaniem najlepsza w ich ofercie. Pozdrawiam...

Robert napisał:
07 Listopada 2013
IP: 83.6.47.*
Dziękuję za opiniei pomoc.

xyz napisał:
08 Listopada 2013
IP: 31.61.129.*
Naprawdę warto spróbować. W moim odczuciu tempo zbliżone do primorac OFF-. Jakość, zgadzam się z Andre, nie ma co porównywać, chyba że do wersji JP.

Jerry napisał:
17 Grudnia 2013
IP: 194.50.214.*
Panie Jacku, jak wg Pana spisywałyby się na tej desce okładziny Xiom np. Sigma II Euro lub Omega IV Pro w połączeniu z długim czopem na BH do gry kombinowanej blisko stołu, czy próbował Pan takich polączeń uwzględniając tą deskę?

Początkujący Ar napisał:
14 Czerwca 2014
IP: 178.42.218.*
Proszę o więcej opinii o tej desce. I czy jest polecana dla początkujących graczy.

ZBIGNIEW ATENY napisał:
09 Września 2014
IP: 37.6.108.*
WITAM JESLI CHODZI O TA DESKIE TO JESLI CHODZI O WLASCIWOSCI GRANCZE TO JEST OK JEST PODOBNA DO DESEK STIGA HANS ALSER UZYWALEM OKLADZINY XIOM MIEKIE I TWARDE NIE MA PROBLEMU ANI PRZY STOLE ANIE W POLDYSTANSIE JESLI CHODZI O SZYBKOSC TO JEST-OFF, DOBRA KONTROL JESLI CHODZI O JAKOSC TO JEST OK DOROWNUJE DESKOM PROFESJONALNYM INNYCH FIRM A NIEKIEDY PRZEWYZSZA JAKOSCIA.JEST WARTA KUPNA. POZDRAWIAM WSZYSTKIM GRACZOM.

Tomasz napisał:
12 Lutego 2016
IP: 212.160.172.*
Witam,
jak młody adept mam pytanie . Czy w ogóle da się porównać do siebie deski Retturn Cedar do Xiom Allround S i Victus Fire fall FC.

Pozdrawiam,
Tomasz

Marcin napisał:
11 Maja 2016
IP: 195.234.9.*
Witam
Czy retturn, to jedyna Polska firm zajmujaca się produkcją desek do tenisa stołowego?

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.