...

Test deski GIANT DRAGON Fiberpotence Kevlar

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 09 Kwietnia 2013

Giant Dragon jest bardzo prężnie rozwijającą się firmą produkującą sprzęt do tenisa stołowego. Fiberpotence Kevlar to kolejna deska tego producenta, jaką miałem przyjemność testować.

Krótkie przypomnienie historii tej firmy:
Założona została w 1991 r. w Chinach.  Dzięki dobrej organizacji i dużemu zaangażowaniu,  któremu przyświecało motto "wysoka jakość za przystępną cenę" szybko stała się jednym z największych producentów sprzętu w Chinach, a wyroby jej sprzedawane są już na całym świecie. Giant Dragon produkuje kompletny asortyment sprzętu do tenisa stołowego. Firma ta chwali się, że ma do dyspozycji  60.000m² przeznaczonych na warsztaty produkcyjne i jest w stanie sprostać każdemu zamówieniu. Widać również, że bardzo stara się zareklamować,  jej logo jest widoczne na każdym ważnym turnieju.

Parametry i opis producenta:
Nowo zaprojektowana deska FIBERPOTENCE-KEVLAR z technologią DeepEmbedFiber i KEVLAROWYMI włóknami. Lżejsze włókna redukują wibracje i dają niesamowite czucie i kontrolę.REKLAMA Czytaj dalejTyp: OFF
Budowa deski: 2-Kevlar, 5-Drewno, 5.9mm
Rozmiar blatu: 157x150mm.
Waga: ~90g
Szybkość: 98
Kontrola: 80

Jakość wykonania:
Giant Dragon oferuje deskę w bardzo solidnym opakowaniu. Możemy być pewni, że podczas transportu nie ulegnie uszkodzeniu.
Wizualnie Fiberpotence Kevlar prezentuje się znakomicie. Blat w kolorze czarnym doskonale komponuje się z czerwonymi wstawkami w uchwycie. Niestety do wierzchniej warstwy blatu producent użył kiepskiej jakości barwnika, który pod wpływem wilgoci z kleju wodnego przenika do podkładu okładziny i brudzi go na czarno. Po odklejeniu okładzina z jasnym podkładem wygląda okropnie. Na szczęście w przypadku uchwytu nie ma tego problemu i nie musimy obawiać się o czystość naszej dłoni. Ogólnie jakość wykonania nie stoi na wysokim poziomie i jest porównywalna do większości chińskich desek. Uchwyt wersji FL (konkav) jest bardzo szeroki i płaski. Mnie osobiście nie odpowiadał, niewygodnie leżał w dłoni.

Budowa:
Fiberpotence Kevlar  ma dość wysoka wagę - 90g. To sporo jak na deskę o standardowych wymiarach (157x150mm). Producent nie podaje z jakiego rodzaju drewna wykonał blat, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zewnętrzne sklejki są wykonane z drzewa Limby a warstwa środkowa z Ayous. Najważniejsza jednak w tej desce jest przekładka, którą wykonano z Kevlaru. Włókno to ma za zadanie tłumić nieprzyjemne drgania i jednocześnie podnieść szybkość deski. Umieszczono je bezpośrednio pod cieniutką warstwą zewnętrzną.

Wrażenia z gry:
Fiberpotence Kevlar jest deską ofensywną, której budowa (cienki blat, centralna sklejka z drzewa Ayous) wskazywałaby na dużą elastyczność, a więc i duże drgania. Duża elastyczność owszem jest, lecz drgań nie uświadczymy, zostały wytłumione. Problem w tym, że zbyt mocno. Odnoszę wrażenie, że impulsy docierające do dłoni mają zbyt mało informacji, przez co nie mamy odpowiedniego "czucia" piłki. Chyba przesadzono z ilością Kevlaru zastosowanego w desce. Jeśli zawodnik ma dobrze opanowaną technikę uderzeń, pewnie wykonuje ruchy, nie powinno to przeszkadzać, lecz jeśli nie jest dobrze wyszkolony, będzie brakowało mu kontroli. Deski, w których zastosowano to włókno, zazwyczaj charakteryzują się bardzo wysoką szybkością, lecz w tym modelu nie jest ona zbyt imponująca i plasuje się gdzieś w środku stawki. Ze względu na dużą elastyczność blatu i wysoką parabolę lotu piłki po zagraniu topspinowym, rotacyjne ataki blisko stołu sprawiały sporo problemów. Deska słaba w bloku, trochę lepsza w zbiciu i to tylko dzięki dużej stabilności. Dość dobra podczas serwisu, niezła w przebiciu. W drugiej strefie jest zdecydowanie lepiej - rotacyjny topspin i kontra topspin można wykonać z dość duża pewnością. O dziwo, większego problemu nie ma w grze obronnej podcięciem i obronie lobami.

Podsumowanie:
Deska Kevlarowa chińskiej produkcji w niespotykanie niskiej cenie (deski innych producentów, w których zastosowano to włókno są przeważnie kilka razy droższe). Przeznaczona głównie do rotacyjnej gry z półdystansu. Bardzo stabilna dzięki wysokiej wadze i przekładce Kevlarowej.
Fiberpotence Kevlar poleciłbym raczej zaawansowanym zawodnikom, grającym wcześniej deskami z przekładkami tłumiącymi, którzy szukają elastycznej niezbyt szybkiej deski pozbawionej nieprzyjemnych drgań.
Dziękuję firmie Inters za dostarczenie deski do testu. Deska do nabycia u bezpośredniego przedstawiciela na Polskę, na stronie www.sklep.inters.pl.

Jacek K.


Ilość komentarzy: 1

Tester napisał:
21 Kwietnia 2013
IP: 89.74.65.*
Mam tę deskę... lecz jeśli mam powiedzieć prawdę jest strasznie szybka i uchwyt dziwnie leży w dłoni.
Deska podkreślam!! piekielnie szybka!!, kontrola w granicach 7/10. Grałem nią z okładkami bryce speed. Zmieniłem ponieważ nie czułem kontroli - lekka sprężyna.

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.