...

Test okładziny Yasaka Rakza 9

Kategoria: Artykuły - Testy sprzętu / 30 Października 2012

Rakza9

Wyświetleń: 26418

Komentarzy: 12

Tagi:
test sprzętu
test okładziny
Yasaka Rakza
Yasaka Rakza 9

Kilka miesięcy temu do przetestowania otrzymałem najnowszą okładzinę japońskiej firmy Yasaka. Jest to następna generacja dobrze znanego i cenionego modelu Rakza 7.

Krótko przypomnę historię  tej firmy:
Yasaka  rozpoczęła swoją działalność już w roku 1947. Dużą popularność zyskała  głównie dzięki udanym kontraktom ze znakomitymi graczami takimi jak: Jean-Philippe Gatien, Ulf  "Tickan" Carlsson czy były mistrz olimpijski Ma Lin. Zawodnicy ci mając do dyspozycji bardzo dobry jakościowo sprzęt udanie reklamowali i rozpowszechniali tą firmę. Deski Yasaki zasłynęły z bardzo dobrego wykonania, zaś okładziny, a w szczególności Mark V,  zacięcie rywalizowały z bardzo popularną wówczas Butterfly Sriver o prymat na rynku. Sprzęt produkowany jest w Japonii, Szwecji i Chinach.


Opis producenta:
Pierwszą okładziną wyprodukowaną w systemie Hybrid Energy była Yasaka Rakza 7, która  jest bardzo ceniona przez wysokiej klasy graczy na całym świecie. Rakza 9 to najnowsza okładzina z rodziny Rakza , o poprawionej  prędkości. Gumowa powierzchnia Rakza 9 posiada nowo opracowaną formułę / kauczukową kombinację. Ponadto nowa gąbka składa się z innego materiału, jest bardziej jednorodna i ma większe pory. Rakza 9 jest najszybszym z „kauczuków” Hybrid Yasaka Energy i jest odpowiednia dla graczy ofensywnych, technicznych, wykorzystujących  zarówno dużą prędkość jak i rotację do zdobycia punktu.
Grubości podkładu: 1.8mm, 2.0mm, MAX.


Budowa:
Okładzina Rakza 9 ma bardzo podobie zaprojektowane opakowanie jak jej poprzedniczka. Wraz z okładziną producent dołącza folię ochronną mającą przedłużyć  żywotność okładziny.
Testowany model ma bardzo ciekawą budowę. Grube, gęsto umieszczone czopy są połączone z wyjątkowo grubą warstwą zewnętrzną. Jest to rzadkie rozwiązanie i stosowane raczej z miękkim rodzajem kauczuku. Tak jest i w tym przypadku. Poprzez mieszaninę różnego rodzaju kauczuku producent uzyskał wyjątkowo dużą elastyczność i sprężystość. Sam wierzch ma oryginalną strukturę (efekt błyszczenia) i bardzo dużą przyczepność. Podkład jest takiej samej struktury jak w Rakzie 7, ale o większej porowatości. Jest tego typu co zastosowany w okładzinach Butterfly Tenergy, a strukturą przypomina te z wersji FX. Jest raczej twardy. Połączenie wierzchu z podkładem jest bardzo solidne, nie ma mowy o przypadkowym rozwarstwieniu. Jakość i precyzja wykonania odpowiada najwyższym standardom. Ze względu na swoją budowę  Rakza 9 jest wyjątkowo ciężka. Po wycięciu jej na standardową deskę o wymiarach główki 157x150mm waży aż 49,2g. Jest więc cięższa od i tak ciężkiej Tenergy 05 o około 6g, nie wspominając już o innych znanych modelach, które są nawet kilkanaście gramów lżejsze.


Podczas gry:
Test przeprowadziłem na trzech różnego typu deskach. Były to: Retturn All+, Nittaku Septear Off, Butterfly Amultart Off+.

Yasaka Rakza 9 charakteryzuje się niesamowitą sprężystością, a jak wiemy, im większy tzw. " efekt katapulty" tym większa rotacja i szybkość przy zachowaniu dobrej kontroli. Rotacja jaką możemy nadać piłce jest naprawdę imponująca. Dodatkowo po zagraniach topspinowych piłka posiada bardzo niską parabolę  lotu, jest to bardzo niewygodne dla przeciwnika. Szybkość też jest na bardzo wysokim poziomie i  dorównuje najszybszym znanym mi modelom. Nawet z wolną deską jesteśmy w stanie zagrać bardzo szybkie piłki, dodatkowo mając bardzo dobrą kontrolę. Co ciekawe, pomimo tej szybkości nie ma problemu z ograniem jej. Znacznie dłużej przekonywałem się i przyzwyczajałem do poprzedniego modelu. Na wszechstronnej desce (np. Retturn All+) nawet początkujący gracze powinni być z niej zadowoleni. Na szybkiej twardej desce będzie dobra dla zaawansowanych graczy, którzy lubią grać blisko stołu.
Z elementów gry na szczególną pochwałę zasługują uderzenia topspinowe i kontra - topspinowe. Wykonuje się je bardzo pewnie, z dużą precyzją. Piłka dostaje dużego przyspieszenia i rotacji. Towarzyszy nam przy tym przyjemny, wyraźny dźwięk odbicia. Zastrzeżeń nie można mieć też do półwoleju i zbicia. Przy agresywnym bloku mamy dobrą kontrolę. Natomiast na podanie i pasywny odbiór musimy uważać, trzeba kilku treningów,  żeby się przyzwyczaić. Duża szybkość i sprężystość mogą początkowo przeszkadzać w precyzyjnym wykonaniu tych zagrań. Również gra obronna może przysporzyć sporo problemów. Jedynie w komplecie z najwolniejszą z testowanych deską, można było być z gry defensywnej zadowolonym.


Podsumowanie:
Zwiększenie porowatości podkładu i zastosowanie innego rodzaju wierzchu w porównaniu z poprzednim modelem  zaowocowało podwyższeniem rotacji i szybkości praktycznie w każdym elemencie gry. Co ważne, nie odbyło się to kosztem kontroli, którą notabene uważam za wyższą. Dodatkowo bardzo duża sprężystość znakomicie sprawdza się podczas zagrań topspinowych i kontra-topspinowych. To właśnie w tych elementach gry widać największy postęp w stosunku do poprzedniego modelu.
Dużym atutem jest też zwiększenie wytrzymałości okładziny na wybicie i rozwarstwienie i to pomimo uelastycznienia.
Jedynym zauważalnym mankamentem ( i to pewnie nie dla wszystkich), jest wysoka waga, która przy zastosowaniu kompletu tych okładzin i ciężkiej deski, może naprawdę przeszkadzać. Pomimo tej niedogodności uważam, że Ysaka Rakza 9 jest znakomitą okładziną, która z pewnością powtórzy sukces poprzedniczki.


Dziękuję za dostarczenie okładziny do testu.
Jacek K.REKLAMA Czytaj dalej 


Ilość komentarzy: 12

Jerry napisał:
30 Października 2012
IP: 83.21.16.*
Proszę nie traktować tego, co napiszę poniżej, jako krytyki, bo bardzo fajnie że takie teksty się pojawiają, ale uważam że ten artykuł to klasyczny przykład OPINII a nie TESTU. Nie wdając sie głębiej w zagadnienie, w teście powinny dominowac parametry liczbowe, np odległość w cm, na jaką odbija się piłka narzucona prostopadle z określonej odległości i określoną siłą na ściśle okresloną deskę z tą okładziną, maksymalna wysokość na jaką wznosi się piłeczka po odbiciu od okładziny przy określonej rotacji, prędkość lotu piłeczki po odbiciu od tej okładziny itd. De facto - takich testów NIKT W INTERNECIE NIE PUBLIKUJE, a myślę, że także nie wykonuje. A szkoda, bo to jest niezagospodarowana jeszcze nisza, która byłaby bardzo interesująca dla zainteresowanych użytkowników. Przynajmniej w najprostszej postaci warto byłoby do takich testów używać automatu wyrzutowego i mierzyć podstawowe parametry toru lotu piłeczki. Może ktos - kiedyś?
Tym niemniej dzięki za opinię.

gracz napisał:
30 Października 2012
IP: 95.160.186.*
Gram tą okładziną na podkładzie 2.0mm na fh już kilka miesięcy i mam o niej jak najlepsze zdanie. Bardzo przypomina mi T64. Porównując ją z poprzedniczką czyli rakzą7 jest szybsza, znacznie lepszy katapult, mniej rotacyjna, mniej trwała. Rakza7 ma nieco kleistą powierzchnię stąd lepsza rotacja niż nowa rakza9. Niestety rakza9 jest mniej więcej tak trwała jak T64 i znacznie odstaje w tym parametrze od rakzy7 którą uważam za najtrwalszą okładką z wbudowanym efektem świeżego kleju. Ciężar podobny do Tenergy. Generalnie okładka zarąbista !!! Tenergy z tą ceną spokojnie niech spocznie na drzewie !!!

Sc napisał:
31 Października 2012
IP: 178.249.94.*
Grałem tą okładziną i nie powala na kolana.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Tibhar 5Q.

Wojtek napisał:
31 Października 2012
IP: 83.30.218.*
Popieram przedmowce, mimo ze yasaka ma gro fanow jesli chodzi o okladziny, to mnie nie powala seria rakza...
Zdecydowanie lepsze od rakzy sa okladziny donica serii acuda.
Jak wyzej wspomnial Sc seria Q tibhara tez jest naprawde swietna, okladzina juz po pierwszym naklejeniu super klika i ma niesamowite parametry rotacji i szybkosci, bez koniecznosci jej tuningowania.
Ja zdecydowanie jestem bardziej ciekaw testu okladzin serii donic blue fire, czy wspomnianej juz tibhar Q niz, rakzy.
Xiomy maja tez wysmienite okladziny, z tym ze sa specyficzne i wymagaja troszke czasu by sie z nimi ograc

Do uzytkownika Jerry, co ci po tym ze ktos zrobi testy balistyczne na okladzinie, jak duzo z tego nie wywnioskujesz... takie testy sa dobre by porownac dwie te same okladziny np roznej grubosci podkladu. Pan Jacek opisal tutaj swoje odczucia po grze ta okladzina, wlasnie na tej podstawie jest nam latwiej zdecydowac czy okladzina ktora chcemy zakupic bedzie sie zachowywala w oczekiwany przez nas sposob.

xl napisał:
31 Października 2012
IP: 83.4.180.*
a ja powiem tak ! testowałem sporo sprzętu i obecnie gram FH Rakza7 2,0 mm
BD XIOM Vega Pro 2,0 mm
I są żywotne !!! nie to co T05

Sc napisał:
31 Października 2012
IP: 178.249.94.*
Wojtek ma rację z tym że Yasaka z Rakzami znalazła bardzo duże grono użytkowników.
Co do trwałości tych okładzin to mam srednie zdanie. Wszystko to zależy ile się gra i jak mocno. Porównując rakza do T05 jest dla mnie totalnym nieporozumieniem. Butterfly ma bezwątpienia najlepsze okładziny na rynku. Wystarczy spojrzeć jaki odsetek zawodowców gra tymi okładkami.
Natomiast dobrą alternatywą do tenergy jest Tibhar 5Q. Twarda, strasznie klejąca i szybka.
Po wyciągnięciu z opakowania ma bardzo charakterystyczny zapach fabrycznego tuningu tibhara co daje jej dobry efekt katapulty.
Cena w porównaniu do jakości zadawalająca.
Polecam.

92 napisał:
31 Października 2012
IP: 195.205.139.*
Co polecacie na forhend oprócz tenergy coś wytrzymałego bądź na bekhend ?

Toudi napisał:
31 Października 2012
IP: 31.182.101.*
Yasaka Rakza 9 moim zdaniem jest szybka i bardziej rotacyjna od 7 ale czy ma lepszą kontrole nie wydaje mi się.

zawodnik napisał:
31 Października 2012
IP: 37.31.57.*
gram rakzą 9 miesiąc może nie jest tak szybka jak tenergy 05 ale fajne czucie przy naprawdę niezłej szybkości

33 napisał:
01 Listopada 2012
IP: 89.228.151.*
zglupialem po tych recenzjach?, ja gram sriverami fx na kamaszu i gra mi sie cudownie!!!

kamasz gora napisał:
08 Kwietnia 2013
IP: 89.67.11.*
Bo zadna z okladizn na rynku nadal nie ma szans ze srivermi na kauczuku. Tylko mafia zakazala grac tym na zawodach

table_tenis napisał:
29 Czerwca 2013
IP: 83.230.12.*
gram deską buterfly Timo Boll off- jaką okładzinę mi polecacie najdrożej 150 zł myślałem o Adidas Tenzone Ultra

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.