...

Gimnastyka umysłu

Kategoria: Artykuły - Pozostałe / 27 Września 2012

psychika

Wyświetleń: 4080

Komentarzy: 11

Tagi:
Maciej Chojnicki
psychologia

Maciej Chojnicki student psychologii sportu przedstawi wam szereg artykułów dotyczących właśnie psychologii w tenisie stołowym.

Czym właściwie jest trening mentalny i dlaczego jego stosowanie uważam za ważne w sportowym rozwoju zawodników? To stosowanie wypracowanych wraz z psychologiem sportu lub trenerem technik, które z założenia mają za zadanie korzystnie wpływać na jakość występów zawodnika podczas zawodów. Jednak taki trening nie ogranicza się jedynie do sytuacji zawodów. Pozwala również m.in. utrzymać wysoki poziom motywacji do treningu oraz może wpływać na jakość relacji zawodnika lub grupy z trenerem . Pamiętajmy jednak, że jest to proces długotrwały, wymagający systematycznej pracy. Nic nie zmienia się z dnia na dzień. Dlatego na efekty treningu mentalnego zazwyczaj będziemy musieli trochę poczekać, aby wyuczone (pożądane) wzorce zachowań mogły być przez zawodników wykorzystywane w trakcie stresującej i wymagającej sytuacji zawodów.

W tenisie stołowym, dyscyplinie bardzo dynamicznej, w której sytuacja podczas meczu zmienia się niezwykle szybko, a ruchy wykonywane przez zawodnika wymagają niemal chirurgicznej precyzji bardzo ważna jest umiejętność panowania nad swoimi emocjami a w konsekwencji nad swoim ciałem. Gdy pojawia się niepokój wzrasta napięcie mięśniowe. Może to  prowadzić do pewnych zakłóceń koordynacji uderzeń lub wyboru nieodpowiedniego momentu uderzenia. Dodajmy do tego zdolność utrzymania koncentracji tylko na tym co dzieje się przy stole, a okazuje się, że bez odpowiedniego przygotowania psychicznego osiągnięcie założonych celów staje się bardzo trudne.REKLAMA Czytaj dalejPodczas jednego z ostatnich turniejów miałem okazję obserwować decydujący o złotym medalu mecz. Zawodników przystępujących do gry dzieliło kilkadziesiąt miejsc w rankingu PZTS i wytypowanie zdecydowanego faworyta wydawało się banalnie proste. Gra rozgrywana była jako jedna z ostatnich na sali co spowodowało spore zainteresowanie pozostałych trenerów i zawodników. Od samego początku wyżej rozstawiony zawodnik  grał bardzo nerwowo, dużą uwagę przykładał do swoich nieudanych zagrań i w efekcie złoty medal powędrował do przeciwnika. Obserwując ten mecz widziałem, że umiejętności sportowe (techniczne, taktyczne) miały minimalny wpływ na wynik tego spotkania. Jestem przekonany, że to co zadecydowało o przegranej zrodziło się w głowie zawodnika już przed meczem ("Co będzie jeśli przegram?") i z każdym kolejnym nieudanym zagraniem strach przed porażką coraz bardziej paraliżował jego poczynania przy stole. W takiej sytuacji warto zrezygnować ze sportowej analizy meczu na rzecz rozmowy z zawodnikiem. Rozmowa taka może dotyczyć myśli pojawiających się przed i w trakcie meczu oraz emocji odczuwanych przez zawodnika.

Ta sytuacja pokazuje jak ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne zawodnika. Widać, że jest ono równie istotne jak przygotowanie pozostałych umiejętności związanych z grą.  Mimo to wciąż wciąż trening mentalny traktuje się, na szczęście nie wszędzie i nie zawsze, jako ewentualny dodatek do treningu technicznego. Co więcej, "praca nad sobą" przynosi efekty zarówno zawodowcom na najwyższym światowym poziomie, ale także może wpłynąć na rozwój zawodników grającym na niższych szczeblach rozgrywek. U wielu zawodników nie mogących przebić się do czołówki słabe przygotowanie mentalne jest głównym czynnikiem osiągania niższych rezultatów od tych, na które wskazywać mógłby ich poziom reprezentowany w trakcie treningów. Z moich obserwacji wynika, że istnieje ogromna potrzeba pracy psychologa sportu z dziećmi i młodzieżą. To właśnie w turniejach młodszych kategorii wiekowych najbardziej widoczny jest wpływ emocji związanych z zawodami i wiążącego się z nimi stresu na wynik sportowy.

Jestem bardzo ciekawy Waszego zdania na temat szeroko pojętej psychologii sportu? Może ktoś z Was współpracuje lub współpracował z psychologiem sportu i może podzielić się ciekawymi  przemyśleniami z takiej współpracy? Gorąco zachęcam do dyskusji i propozycji tematów kolejnych artykułów. Już niedługo kolejny tekst przedstawiający wpływ myśli na motywację i sposób działania.


Autor Maciej Chojnicki:

Jestem studentem IV roku psychologii sportu w Warszawie. Od trzech lat prowadzę treningi tenisa stołowego z dziećmi i młodzieżą w klubie UKS Return Piaseczno, a jako zawodnik mam za sobą występy w juniorskiej reprezentacji Polski. Tekst, który właśnie czytacie, jest początkiem cyklu artykułów związanych z psychologią sportu.  Chciałbym poruszyć kwestie dotyczące  radzenia sobie ze stresem w sytuacji startowej, prawidłowego formułowania celów sportowych oraz budowania pewności siebie. Nie zabraknie również aspektów dotyczących tworzenia właściwych relacji między zawodnikiem, trenerem i rodzicami oraz wielu innych tematów z dziedziny psychologii sportu.


Ilość komentarzy: 11

BlackAdder napisał:
27 Września 2012
IP: 83.12.163.*
Zgadzam się całkowicie - ale proszę o konkrety działań czy tam takiego treningu
Ja współpracuje w tej dziedzinie z żoną i mimo wielu starań nic pozytywnego do swojej strategii z rozmów z Nią wnieść nie potrafię. Rozmowy z moim kolegą Pytlasiem również na niewiele się zdają bo ma większe problemy z tym niż ja a teorie Pawła Gąsiorskiego są oderwane od rzeczywistości podobnie jak Jego styl gry hahahah
Pozdrawiam

PawelG napisał:
27 Września 2012
IP: 178.37.35.*
BlackAdder masz do tego zle podejscie

BlackAdder napisał:
27 Września 2012
IP: 83.12.163.*
Dlatego czekam z niecierpliwością na jakieś profesjonalne wskazówki Autora

Trener napisał:
27 Września 2012
IP: 95.40.17.*
Jakie publikacje poruszające temat psychologii w sporcie poleci autor trenerom naszej dyscypliny? Poproszę o kilka przydatnych tytułów. Chętnie poczytam

.... napisał:
27 Września 2012
IP: 178.213.56.*
o ciekawy artykul czekam na wiecej...bo z moja psychika w trakcie meczu nie jest za dobrze

baracuda76 napisał:
27 Września 2012
IP: 83.26.20.*
Ostatnio podczas turnieju zaobserwowałem nowatorską metodę treningu mentalnego - program "Zagłoba w puszce". A tak na poważnie kilka konkretów by sie przydało w tej kwestii.

toranaga napisał:
28 Września 2012
IP: 37.108.178.*
chłopy...moje zdanie jest takie:drugi Grycan Wam nic nie pomoże,szkoda czasu,już czytałem "Integralny T.S."i doznałem poplątania z..pomieszaniem;trze ba wziąć konkretnie sprawy w swoje ręce..jak chce się lepiej grać,człowiek jest istotą inteligentną...koja rzy fakty,wyciąga wnioski...także z porażek...toteż rakietki w dłoń i PRAKTYKA!...jak najwięcej grać a sukcesy przyjdą!...tak jak Natalia dopóki jej nie zgaszą światła i nie odetną prądu nie wychodzi z sali treningowej ;-P

trener napisał:
28 Września 2012
IP: 37.30.55.*
trening mentalny to trudny temat i wymagający dużo pracy - bardzo świadomej pracy. prostych technik nie ma. to działanie na podświadomość wpojenie zawodnikowi zeby nie przegrywał ze swoimi lękami, ale głównie żeby grał intuicyjnie a nie walczył z myślami. ten temat u nas to dopiero raczkuje, więc jak najwięcej tego - a tak na marginesie to ksiązka Int. tenis daje dużo do myślenia. Pozdrawiam

prestige napisał:
28 Września 2012
IP: 83.7.136.*
Fajny artykuł i na czasie. Gram w tenisa dużo lat i wiem z własnego doświadczenia,że tylko trening bez startów w turniejach nie wyeliminuje tremy i strachu.
Pozdrawiam

MChojnicki napisał:
28 Września 2012
IP: 87.206.144.*
Trener
Jeśli chodzi o coś do poczytania z psychologii sportu to mogę polecić 2 książki: "raktyczna psychologia sportu. Wykorzystanie koncepcji psychologicznych w sporcie" autorstwa Blecharza i Siekańskiej oraz "sychologia sportu: strategie i techniki" Morris, Summers. Szczególnie w tej drugiej można znaleźć sporo praktycznych rozwiązań.

Pierwszy artykuł jest jedynie wprowadzeniem w tematykę, kolejne będą już bardziej szczegółowe. Wszystkich zainteresowanych dowolnym tematem związanym z psychologią sportu proszę o maile: maciejchojnicki.mc@g mail.com.
Pozdrawiam.

sandra napisał:
01 Października 2012
IP: 87.206.42.*
a ja polecam "Mój sport moja radość! 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport" Blecharz, Siekańska

oraz "Zawsze do usług usług. Czyli jak trenować na korcie i poza nim" Brad Gilbert - super opisana relacja trener - zawodnik

Pozdrawiam
Sandra Kalinowska
psycholog sportu s.kalinowska@topwysz koleni.pl

Zostaw komentarz

antispam image

Uwaga: Włączona jest moderacja komentarzy, może to
spowodować wyświetlenie Twojej wiadomości z opóźnieniem.